Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
20106
post-template-default,single,single-post,postid-20106,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

SANAT, TARİH VE DOĞAYI BULUŞTURAN AÇIK HAVA MÜZELERİ

Açık hava müzesi ilk kez Kuzey Avrupa ülkelerinde doğmuş bir kavram. Günümüzde ise dünyanın hemen her yerinde farklı içeriklere sahip açık hava müzeleri yer almakta. Kimi klasik ya da modern sanatın, kimi de kültürel tarihin izlerini sergileyen bu yerlerin ortak özelliği ise dış mekânlara kurulmuş olmaları. Ülkemiz ve dünyadan örnekleri aşağıda görebilirsiniz.

1#

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde 60 bin m2’lik bir parka kurulan Miniatürk’te Türkiye’nin önemli mimari yapılarının 1/25 oranına küçültülmüş minyatürleri sergileniyor. Açık hava müzesi formatındaki mekânda Topkapı Sarayı’ndan Artemis Tapınağı’na, Bursa Ulu Cami’den St. Antuan Katolik Kilisesi’ne birçok eserin minyatürünü görmek mümkün.

2#

Burası Japonya’nın ilk açık hava müzesi, açılış tarihi 1969. 1000’den fazla heykele ev sahipliği yapıyor. Çok sayıda sanatçının eserlerinin sergilendiği Hakone Açık Hava Müzesi’nde dünyaca ünlü sanatçıların yapıtlarını görmek de mümkün. Yüksek tepelerin çevrelediği müze Tokyo’da yer almakta.

3#

İsveç’in başkenti Stockholm’de Djugarden Adası üstünde 1891 yılında kurulmuş olan Skansen Açık Hava Müzesi dünyanın ilk açık hava müzesi olarak kabul ediliyor. Bir müzeden çok kültür köyü olarak tanımlanan mekânda geleneksel İsveç evleri sergilenirken farklı sanat dallarının faaliyetlerine de yer veriliyor.

4#

Burası Brezilya’nın güneydoğusundaki Brumadinho kırsalında kurulmuş bir çağdaş sanat müzesi… 20 bin km2’lik alan üstünde, yüzlerce dev palmiye ağacı binlerce egzotik bitki arasında, 30 ülkeden katılan 100’den fazla sanatçının eseri sergileniyor. Alanı golf arabasıyla ya da yürüyerek gezmek kişinin tercihine bırakılıyor.

5#

Hollanda’nın Gelderland ilinde bir köy Otterlo. Bu köyde Hoge Veluwe Millî Parkı içine 1938 yılında açılan müzeye sanat koleksiyoncusu Helene Kröller-Müller’in adı verilmiş. 300 bin m2’lik açık bir alanda çok sayıda heykel sergileniyor. Sergilenenler arasında Auguste Rodin gibi heykeltıraşların eserleri de yer almakta.

6#
sanat müzesi

New York’a bir saat uzaklıktaki Hudson Vadisi’nde yer alan Storm King de bir açık hava müzesi. 1960 yılında bölgesel amaçla kurulan müze zamanla ülkenin dış mekân olarak en büyük heykel koleksiyonunu içeren merkezine dönüşmüş. Eserleri görmek için Storm King Sanat Müzesi içinde yürüyebilir ya da bisiklete binebilirsiniz.

7#

Louisiana Modern Sanat Müzesi, Danimarka’nın Kopenhag şehrindeki Humlebaek kasabasında kurulmuş. II. Dünya Savaşı’ndan günümüze kadar üretilmiş önemli eserlere ev sahipliği yapan mekân ülkenin en çok ziyaret edilen yerleri arasında geçiyor. İşin uzmanları ise Louisiana’yı dünyadaki en iyi açık hava müzeleri arasında gösteriyor.

8#

Ülkemizin Nevşehir ilinde yer alan Göreme ise doğal bir açık hava müzesi. MÖ 4. yüzyılda başlayan bir hikâyeye, bölgenin doğal yapısı kullanılarak inşa edilmiş manastır, kilise ve şapellere sahip. Günümüze kadar ulaşan bu yapılar çok sayıda fresk içeriyor. Özünde bir kaya yerleşim yeri olan Göreme Açık Hava Müzesi, devasa bir kültürel alana karşılık geliyor.

 921 okunma

akin aksoy