Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
26731
post-template-default,single,single-post,postid-26731,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

SAĞLIKLI BİR CİLT BAKIMI İÇİN DOĞRULARI BİLİN!

Cilt sağlığı hemen hemen herkesin önem verdiği bir konu. Özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan cilt sorunlarını doğru yaklaşımlarla en aza indirmek mümkün. Ancak bazı bilgiler var ki faydadan daha çok yıkıma neden olabiliyor. Sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için herkesin bilmesi ve kaçınması gereken hataları yazımızda listeledik.

1#

Cildin ve sağlığın cinsiyeti yoktur ve her birey yaşının gereklilikleri dahilinde öz bakımını gerçekleştirmelidir. Piyasada bulunan birçok cilt bakım ürünü kadınlar içinmiş gibi gözükse de aslında bu ürünleri erkekler de kullanarak sağlıklı ve temiz bir cilt görünümüne sahip olabilir.

2#

Yaygın inanışın aksine yağlı ciltler de diğer ciltler gibi nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Aksi takdirde cilt nemini kaybedebilir, cilt bariyerinin altındaki dokuları korumak adına daha fazla yağ üretmeye başlar. Yağlı ciltler için formüle edilmiş nemlendiriciler tercih edilmeli ve güzel bir cilt temizliğinden sonra bu ürünler ile nemlendirilmelidir.

3#

Güneşin zararlı etkileri yazın daha çok olsa da cilt sağlığını korumak için kışın da güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. 50 faktörlü kremleri yaz aylarında tercih edebilir; cilt durumuna bağlı olarak kış mevsiminde de en az 30 faktörlü bir koruyucu krem tercih edilerek cilt sağlığı korunabilir. Özellikle cilt lekesi sorunu yaşayanlar yaz kış demeden bu rutini yerine getirmelidir.

4#

Kırışıklıklar için cilt bakım ürünlerinin faydası olacaktır ancak tek başına yeterli değil… Vücudumuza giren su miktarı, beslenme şeklimiz, kısaca hayat tarzımız bir bütün olarak cildimize yansır. Bu nedenle sadece cilt ürünlerinden mucizevi sonuçlar beklemek yanlış olacaktır.

5#

Ciltteki lekeler, yıllar içerisinde oluşan lekelerdir ve giderilmesi için oluşması kadar uzun bir süre gerekebilir. Lekeler için kullanılan ürünler elbette faydalı olacaktır ancak öncelikle sorunun özüne inilerek lekeleri oluşturan koşulların ortadan kaldırılması gerekir. Cilt lekeleri uzun soluklu bir cilt bakımı gerektirir ve doğru ürünlerle, doğru cilt bakımı rutini ile beraber en az seviyeye çekilebilir.

6#

Güzellik uykusu bir şehir efsanesi değil. Bedenimiz ve cildimiz, salgıladığı hormonlar sayesinde gece kendini yeniler. Bu nedenle düzenli uyku kadar, uyumadan önce gerçekleştirdiğimiz cilt bakım rutini de çok önemlidir. Doğru ürünlerle cildimizin çalışma mekanizması desteklenirse gece uyguladığımız cilt bakım ürünleri daha hızlı sonuca ulaşmamızı sağlayacaktır.

 1,343 okunma

Derya Ülkar