Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
26633
post-template-default,single,single-post,postid-26633,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

PEMBE ÇİKOLATA RUBY’NİN HİKÂYESİ

Hangi çikolatayı seversiniz? Bitter, sütlü veya beyaz çikolata? Peki size yepyeni bir çikolata olan Ruby’den haberler versek? Buyurun yazımıza…

1#

Üçüncü tür olarak beyaz çikolatanın tanıtılmasından yaklaşık 80 yıl sonra dünyanın dördüncü tür çikolatası “Ruby” üretildi. Dünyaca ünlü kakao ve çikolata üreticisi bir firma tarafından 2017’de tanıtılan ve doğal pembe rengi ile dikkat çeken Ruby çikolata, çikolata sevenler için son 80 yılın en olağanüstü keşfi olarak kabul ediliyor.

2#

Ruby çikolata, hiçbir renklendirici veya meyve aroması içermemesine rağmen sunduğu yepyeni renk ve tat deneyimi ile şaşırtıyor. Yaban mersini, ahududu gibi orman meyvelerini anımsatan ve hafif mayhoş bir tadı olan çikolatanın pembe rengi ise üretildiği Ruby kakao çekirdeklerinden kaynaklanıyor. Ayrıca Ruby çikolata sütlü çikolatadan daha yüksek antioksidan oranına sahip.

3#

İlk olarak 2004’te özel bir çikolata şirketinde çalışan kakao uzmanlarından biri, bazı kakao çekirdeklerinden alışılmadık renk ve lezzette bir çikolata üretebileceğini keşfetti. Bunun üzerine küresel araştırma şirketleri ve Jacobs Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleşen araştırmalar yapıldı. 13 yıllık bir AR-GE sürecinin sonucunda; Ekvador, Brezilya ve Fildişi Sahilleri’nde yetiştirilebilen ve Ruby olarak adlandırılan kakao çekirdeklerinde doğal olarak bulunan eşsiz bileşenlerin alışılmadık şekilde pembe renk ve meyvemsi bir tat sağladığı anlaşıldı. Çikolata üreticileri tarafından özenle geliştirilen formülü ile 5 Eylül 2017’de dördüncü tür çikolata olarak tüm dünyaya tanıtıldı.

4#

Dördüncü tür çikolatanın keşfi çikolata severler için heyecan verici bir gelişme olmanın ötesinde benzersiz bir çikolata deneyimi de sundu. Öncelikle göz kamaştıran rengiyle tüketiciyi meraklandıran Ruby çikolatanın lezzeti de tüketenleri şaşırttı. Meyve aroması veren hiçbir katkı maddesi içermemesine rağmen orman meyvelerini andıran mayhoş tadı ilgi çekti. Şefler ve çikolata imalatçıları tarafından son yılların en büyük keşfi olarak görülen Ruby çikolata, dünya genelinde 2019’un gıda trendi hâline geldi. Ruby çikolata, akışkan kıvamı ile ganaj, şekerleme ve pastacılık ürünlerinde sıkça tercih ediliyor.

 1,709 okunma

Derya Ülkar