Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
23352
post-template-default,single,single-post,postid-23352,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

YUMURTA PİŞİRME YÖNTEMLERİ

Faydaları, lezzeti ve doyuruculuğuyla tüm dünyanın vazgeçilmez besinleri arasında yer alan yumurta, protein deposu bir besin olarak her yaştan bireyin farklı şekillerde tüketmeyi sevdiği bir yiyecek… Pratik biçimde pişirilebiliyor olması da ekstra avantajlarından biri… Peki, o pratik pişirme yöntemleri neler, kısaca sıralayalım…

1#

Yumurtayı suda haşlayarak pişirmek en klasik yöntemlerden biridir. Dikkat edilmesi gereken detay kabuğunun çatlak olmamasıdır aksi takdirde yumurta suyun içine dağılır. Su kaynamaya başladıktan sonra ne kadar daha ateşte tutacağınız, yumurtanızı hangi kıvamda tercih ettiğinize göre değişecektir.

2#

Sahanda yumurtanın tadı ve görüntüsü, kahvaltı sofralarının en özel müdavimi olmasına sebebiyet vermektedir. Bilhassa tereyağı üstüne kırılan göz göz yumurtaların tadına doyum olmaz. Kalori konusuna dikkat edenlerin tercihi sahanda yumurta yerine haşlanmış yumurta olmalıdır.

3#

Tek başına bir öğün halini alabilen omlet, yumurtanın en leziz hallerinden biridir. Kâseye kırılan ve tercihe göre baharat, ot çeşitleri, peynir ilave edilen yumurtalar iyice çırpılarak kızgın ve yağlı tavaya dökülür, karıştırmadan pişirilir. Sunumunu rulo biçiminde veya dilim dilim yapmak ise tercihinize kalmış…

4#

Poşe yöntemi yumurtanın kabuksuz biçimde suda pişirilmesidir. Su kaynamamalı fakat kaynama derecesine yakın olmalıdır. İçine tuz ile yumurtanın kırıldığında toplanmasına yardımcı olması için sirke katılmalıdır. Suya kırılan yumurta en fazla 4-5 dakika pişirilmeli, ardından kevgirle sudan çıkarılmalıdır.

5#

Scrambled da denilen fakat yakından bildiğimiz ismiyle çırpılmış yumurta, kahvaltı masalarında domates ve salatalığın, zeytin ve peynirin en doyurucu eşlikçilerinden biridir. Bu yöntemde, sütle çırpılmış yumurtalar hafif yağlanmış kızgın bir tavaya dökülüp sürekli karıştırılmak suretiyle pişirilir, üzerine taze soğan veya frenk soğanı eklenirse daha da lezzetli bir hale gelir.

6#

Muffin kalıbında yumurta pişirmek ise pek de geleneksel olmayan yöntemlerden biridir. Süt, baharatlar ve peynirle karıştırılan yumurtalar yağlanmış muffin kalıplarına dökülerek 180 derecelik fırına yerleştirilir. Farklı bir yumurta sunumu isteyenler için en güzel tariflerden biri budur.

7#

Fırında yumurta pişirmenin muffin kalıpları dışında pek çok yolu bulunuyor. Yumurtaları ısıya dayanıklı herhangi bir kaba kırabilir ve önceden ısıttığınız fırına verebilirsiniz. Bilmeniz gereken detay ise yumurtanın pişme süresinin ocaktakine göre daha fazla olacağıdır.

 4,709 okunma

Derya Ülkar