Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
23920
post-template-default,single,single-post,postid-23920,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

OSMANLI’DAN GÜNÜMÜZE HOŞAF VE KOMPOSTO TARİFLERİ

Kültürümüzün temellerinin atıldığı en önemli mutfaklardan biri olan Osmanlı mutfağı, zenginliği, çeşitliliği ve birbirinden özel lezzetleri ile dünya mutfakları arasında önemli bir konumda. Osmanlı mutfağı denince pek çok çeşniden söz etmek mümkün ancak biz bugün işin biraz “tatlı” tarafına eğileceğiz. Osmanlı mutfağının birbirinden lezzetli hoşaf ve kompostolarını paylaşmadan önce bu iki lezzet arasındaki farka kısaca değinelim; komposto taze meyvelerle yapılan bir lezzetken, hoşaf kuru meyvelerle hazırlanır.

1#

Hafif ekşi tadıyla Osmanlı mutfağının sevilen tariflerinden biri olan vişne kompostosu, yapımı pratik tariflerden biridir. Vişne kompostosu yapmak için önce tencerede su kaynatın ve ardından vişneleri içine atın. Ocağı kısın ve 6-7 dakika kadar vişneleri pişirdikten sonra üzerine şeker ilave edin, şeker eriyinceye kadar ateşte tutun, ocaktan alıp soğumaya bırakın.

2#

Eriğin her türlüsü ile şahane lezzetler yapmak mümkün, o lezzetlerden biri erik kompostosu. Önce bademleri yağsız tavada kavurun ve ardından tencereye su ilave edin, su ısınınca erikleri içine atın. Erikler şişmeye başlayınca üzerine şeker ilave edin. Ateşten almadan önce kavurduğunuz bademleri de tencereye ekleyin ve bir güzel karıştırıp soğumaya bırakın.

3#

Osmanlı mutfağının sevilen hoşaflarından biri olan kuru kayısı hoşafını yapmak için önce kuru kayısıları ikiye bölün ve suyla birlikte tencerede orta ateşte pişirin. Kayısılar yumuşadıktan sonra üzerine şeker ilave edin, yaklaşık 15 dakika kadar kaynatın. Üzerine limon tuzunu ekleyin ve 5 dakika daha kaynatıp ocağın altını kapatın. Bademleri sıcak suda bir müddet bekletin ve kabukları ayrıldığında kâseden çıkararak teker teker soyun. Soyulmuş bademleri de hoşafın içinde atın ve soğumaya bırakın. Burada bir püf noktası var; eğer hoşafa az miktar limon tuzu atarsanız kayısılar daha diri duracaktır.

4#

Üzüm kompostosu hem yapımı kolay hem de lezzetli komposto tariflerinden biridir. Önce tencereye su ve şekeri koyun, orta ateşte su kaynamaya başlayınca üzümleri ilave edin. Üzümler şişene kadar pişirmeye devam edin ve ardından soğuğunca kâselere alın. Bademleri güzelce ezin ama hafif ağıza gelir olmasına da özen gösterin. Dövülmüş bademleri kompostonun üzerine atın ve soğumaya bırakın, şahane bademli üzüm kompostonuz hazır!

5#

Tek bir kuru meyve yerine, çeşni yapmak isterseniz o halde karışık kuru meyveli hoşaf tam size göre olabilir. Kuru meyveleri iyice yıkayın, suyla beraber tencereye koyun ve kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra içine tarçın, karanfil ve şekeri ilave edin, bir süre karıştırın. Yaklaşık 10 dakika daha kaynatın ve ocağın altını kısın, soğuduktan sonra servis edebilirsiniz.

6#

Kızılcık kompostosu yapımı için önce kızılcıkları bir güzel yıkayın ve ardından tencereye koyun.  Üzerine şeker ve su ilave ettikten sonra kaynamaya bırakın. Komposto kaynadıktan sonra 10 dakika daha pişirin. Ilınmaya yakın buzdolabına alın ve soğuk olarak servis edin.

7#

İçinde her lezzeti barındıran, değişik aromaların güzel bir harmanı olan padişah hoşafı, Osmanlı mutfağının ihtişamlı lezzetlerinden bir diğeridir. Padişah hoşafı için önce su ve şekeri bir tencereye alın ve orta ateşte pişirin, şeker eriyince inciri ilave edin. İncir çekirdekleri suyun üzerine çıkınca kabuklarından ayrılmış badem ve Antep fıstığını ekleyin. Yaklaşık 10-15 dakika sonra karanfil, kuru üzüm, doğranmış kayısı ve erik ilave edin. Kuru meyveler şişene kadar pişirmeye devam edin, ardından ocaktan alın ve soğumaya bırakın.

 4,619 okunma

Derya Ülkar