Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
20668
post-template-default,single,single-post,postid-20668,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
yeşilçam

OSMAN F. SEDEN’İN YAZDIĞI, YÖNETTİĞİ VEYA YAPIMCILIĞINI ÜSTLENDİĞİ FİLMLER

Osman F. Seden Türk Sineması’nın sadece ünlü bir yönetmeni değil aynı zamanda yapımcı ve senaristidir de. 1922-1998 yılları arasında yaşamış ünlü ismin farklı pozisyonlarda katkı sunduğu filmlerden bazılarını aşağıda görebilirsiniz. Bununla birlikte Seden’in pek çok filmde rol alan ve gözlerin oldukça aşina olduğu iyi bir oyuncu olduğunu da ekleyelim.

1#
yeşilçam

Reşat Nuri Güntekin’e ait Çalıkuşu romanı, dizi filmden tiyatro oyununa kadar farklı sanatsal mecralara uyarlanmıştır. Osman Seden’in yönetmenliğini ve yapımcılığını yaptığı hatta senaryosunu da kendi kaleme aldığı sinema filmi de onlardan biridir. Filmde Çalıkuşu Feride rolünü Türkan Şoray canlandırmaktadır.

2#
yeşilçam

Osman Seden’in senarist ve yönetmen olarak imza attığı 1965 tarihli Şaka ile Karışık filminin ana karakteri Ofsayt Osman’dır ve Sadri Alışık tarafından canlandırılmıştır. Dram-komedi türündeki filmde Filiz Akın, Ajda Pekkan, Çolpan İlhan, Kadir Savun, Vahi Öz gibi birbirinden ünlü oyuncular yer almaktadır.

3#
zeki alasya, metin akpınar, yeşilçam

Zeki Alasya ve Metin Akpınar’ın rol aldığı 1976 tarihli Nereye Bakıyor Bu Adamlar filmi seyirci tarafından büyük beğeni kazanan komedi filmlerinden biridir. Osman Seden’in yönetmen olarak katkı sunduğu filmde beşik kertmesi ile evlenmek için memleketinden kalkıp şehre gelen Metin ile arkadaşı Zeki’nin başından geçenler anlatılmaktadır.

4#
yeşilçam, belgin doruk

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Osman Seden’in yaptığı Kırık Plak filminde başrolleri Zeki Müren ve Belgin Doruk paylaşır. Filmin ana karakteri de assolist Zeki Müren’dir. Konusu, kendisini kıskanan patronu tarafından ses telleri tahrip edilen Zeki’nin başına gelenlerdir. 1959 yılında çekilen filmde bolca Zeki Müren şarkısı dinlenebilir.

5#
yeşilçam

Kundakta bulduğu bebeği bakıp büyüten Kemal’in (Kemal Sunal) hikâyesi Garip isimli filmin konusunu oluşturur. Hepimizin boyundan büyük laflar eden haliyle hatırladığı Fatoş karakterini ise dönemin çocuk yıldızı Ece Alton canlandırmıştı. Osman Seden ise 1986 yapımlı filmin yapımcısıdır.

6#
yeşilçam

Perran Kutman’dan Ayşen Gruda’ya, Münir Özkul’dan Adile Naşit’e, Müjdat Gezen’den Gülşen Bubikoğlu’na birbirinden ünlü oyuncuların rol aldığı Görgüsüzler filminin yönetmeni de Osman Seden’dir. 1982 tarihli film Türk Sineması’nın en çok izlenen komedi filmlerden biridir.

7#
yeşilçam

Cüneyt Arkın ve Gülşen Bubikoğlu’nun başrolleri paylaştığı Vahşi Gelin’de Osman Seden hem yönetmenlik yapmış hem de Fuat Özlüer ile filmin senaryosunu kaleme almıştır. Filmin zihinlere kazınan repliği ise iki kız babası rolündeki Nubar Terziyan’ın söylediği “Necmiye biraz kaçıktır ama Nazmiye’nin gönlü açıktır” repliğidir.

 1,358 okunma

akin aksoy