Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
17244
post-template-default,single,single-post,postid-17244,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
notaların anlamları, la

Notalarla İlgili Nota Bilmeden de Okuyabileceğiniz Bilgiler

Nota bilmekle ilgili müzik dünyasından yansıyan tartışmalar duyarız kimi zaman. Nota bilmeden müzisyen olunmaz diyenler ya da yetenekli birinin nota bilmeden de müzik yapabileceğini iddia edenler… Listemiz bu konuların tamamen dışında. 🙂 Ama notalarla ilgili kulağınıza ilginç gelecek bilgiler okumak istiyorsanız doğru yerdesiniz. 🙂

1#
notaların anlamları

Müzik sesini belirtmeye yarayan işaretlere nota deniyor, yani notanın diğer bir ifadesi de müzik yazısı. Müziği yazıya dökmenin temelini atan kişi ise matematikçi filozof Pisagor olmuş.

2#
notaların anlamları, sol

Ve işte size nota adlarının kelime karşılıkları… DO: Dominus, RE: Rerum, Mİ: Miraculum, FA: Familias Planetarium, SOL: Solis, LA: Lactea Vita, Sİ: Siderae.

3#
notaların anlamları

Yukarıdaki kelimelerin Türkçe karşılıkları ise oldukça şaşırtıcı… Sırasıyla; Mutlak, Madde, Mucize, Gezegenler Ailesi, Güneş, Samanyolu, Gökler.

4#
notaların anlamları

Notaların bu isimlerle adlandırılmasını ilk öneren kişi Ortaçağ’da yaşamış İtalyan müzik teorisyeni ve aynı zamanda din adamı olan Guido d’Arezzo olmuş; ama “Sİ” notası hariç…

5#
notaların anlamları

Nota kavramı Avrupa’da 17’inci, Osmanlı’da 19’uncu yüzyıldan itibaren kullanılmaya başlanmış. Fakat Almanya, İngiltere gibi bazı ülkeler notaları alfabeye göre isimlendirmiş; C harfi DO, E harfi Mİ gibi…

6#
notaların anlamları

Aslında “DO” notasının ilk adı “UT” imiş. Ama bu ses uzatılmaya müsait olmadığı için bugün hepimizin bildiği “DO” ile değiştirilmiş.

7#
notaların anlamları

Müzik deyince gözümüzün önünde beliren sol anahtarının mucidi ise belirlenememiş. 900’lü yılların ortalarında bir harf ile imlendiği sonradan simge halini aldığı biliniyor.

8#
notaların anlamları

Kimi teorisyenlere göre her bir nota Güneş ışığından dağılan renklere karşılık gelir. Buna göre; DO: Kırmızı, RE: Turuncu, Mİ: Sarı, FA: Yeşil, SOL: Mavi, LA: Lacivert, Sİ: Mor.

 8,363 okunma

akin aksoy