Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
4041
post-template-default,single,single-post,postid-4041,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
midyat evleri

Midyat’ın Mimari Dokusunu Gözler Önüne Seren 10 Fotoğraf

Mardin’in birçok medeniyete ev sahipliği yapmış toprakları, dil, din ve ırk çeşitliliği ile inanılmaz bir kültürel zenginlik sunar. Şehrin meşhur ilçesi Midyat’ın mimarisi tüm bu zenginliği mükemmel bir şekilde yansıtır. Manastır, kilise, cami gibi ibadet yerleri, hanlar ve geleneksel tarzda inşa edilmiş evler her göreni büyüler.

 

Midyat evlerini eşsiz kılan özelliklerden biri evlerin yapımında kalker taşı kullanılmasıdır. Bu taşa kolayca biçim verilebildiği için evlerde zengin süslemelere rastlanır. Midyat evlerinin gölgeleri dar sokakları tamamen kaplar ve böylece yazın en sıcak günlerinde dahi sokakların serin kalması sağlanır. Midyat’ın mimari dokusunun saymakla bitmeyecek güzelliklerinin tadını listemizdeki 10 fotoğraf ile çıkarabilirsiniz.

1#
midyat evleri
2#
midyat
3#
midyat
4#
midyat
5#
mdiyat
6#
midyat
7#
midyat
8#
midyat
9#
midyat
10#
midyat

 2,912 okunma

kulturHalkbank