Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
14354
post-template-default,single,single-post,postid-14354,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Meksika Mutfağından Tadımlık Bilgiler

Meksika mutfağı Avrupalılar’ın etkisi altında şekillenen bir yapıya sahip… Bu melez mutfağa İspanyollar hayvancılığı, dolayısıyla et ürünlerini getirirken, Fransızlar zeytinyağını, İtalyanlar makarnayı eklemiş. Böylece ortaya o kadar renkli ve çeşitli bir mutfak çıkmış ki yetkililer UNESCO’ya başvurarak Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmasını istemişler. Bu zengin mutfaktan tadımlık bilgilerle karşınızdayız.

1#

Meksika mutfağı dendiği vakit aklınıza her yemekte bolca kullanılan çeşitli baharatlar ve acı gelmelidir. Bunların başında da “acı biber” bulunur ki yerel adı “chili”dir. Chili’nin az acıdan çok acıya; sos yapımında kullanılanından dolmalık olarak doldurulanına farklı farklı türleri var: chile habanero, chile chipotle, chile serrano, chile poblano, chile de arbol ve daha pek çok chili…

#2

Meksika hangi yiyeceklerin anavatanı derseniz ilk iki sıraya mısır ve avokadoyu yerleştirebiliriz. Mısır, temel besin maddesi olarak ekmek yapımında da kullanılırken, avokado her tür yemeğin içinde kendine yer bulabilmekte; özellikle de “guacamole” gibi sosların… Ülkeye ait yerel tatlar arasında kakao, vanilya, yer fıstığı da öne çıkanlar arasında.

#3

Adını İspanyollar’dan alan Meksika yemeği “taco”nun farklı tarifleri bulunuyor. Sebzeyle, kıymayla, tavukla ya da peynirle ama illa ki bol baharatla yapılan harç, tortilla ekmeğinin ortasına yerleştiriliyor ve özellikle el ile yeniyor. Tortilla da mayasız mısır unundan yapılan ince bir ekmek çeşidi ve bizdeki lavaşı andırıyor.

#4

Aramızda koca bir okyanus olsa da bize git gide yaklaşan bir mutfak Meksika mutfağı… Tortillanın içine peynir doldurularak yapılan “quesadilla”; dana eti, soğan ve biberle pişirilip çeşitli soslarla servis edilen “fajita”; içine farklı farklı malzemelerin konularak kızartıldığı ve bizim böreklere benzeyen “empanada” restoran menülerinde adına ve tadına aşina olduğumuz Meksika yemekleri…

#5

“Mole poblano” Meksika’da çok bilinen ve çok yenen lezzetlerin başını çekiyor. Soğan, sarımsak ve kişnişle pişirilen tavukların üstündeki sosta bakın neler var: Muz, tarçın, badem, susam, dolmalık fıstık, kırmızı toz biber, tereyağı, tavuk suyu ve çikolata. Birbiriyle yan yana düşünmekte zorlandığımız bu tatlar Meksika mutfağında ustalıkla bir araya getiriliyor.

6#

Meksika sokaklarında karşılaşabileceğiniz lezzetlerin başında da “tamale” geliyor. Aslında Amerika’nın pek çok yerinde karşınıza çıkabilecek atıştırmalık bir yiyecek tamale. Mısır ya da muz kabuğu içine koyulan hamurun kızartılmasıyla yapılıyor.

#7

Meksika mutfağı tatlı konusunda da oldukça alternatifli… Araplar tarafından İspanya’ya ve oradan Meksika’ya getirilen; un, şeker, süt ve badem gibi kuruyemişlerden yapılan tatlı “polvorones” çok seviliyor. Ayrıca bütün dünyada tatlıların en gözde malzemeleri olan kakao ve vanilyanın anavatanı olarak da Meksika gösteriliyor.

 1,572 okunma

akin aksoy