Türkiye’nin Kültür Haritası
Yukarı
Sofralarımızın Tadı Tuzu 12 Çorba Tarifi - Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
4282
post-template-default,single,single-post,postid-4282,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
çorba tarifleri

Sofralarımızın Tadı Tuzu 12 Çorba Tarifi

Türk sofralarının en çok sevilen yiyecekleri arasında çorba çeşitleri bulunur. Çorba hem çok besleyici ve doyurucu olduğu için hem de gün boyunca kaybedilen suyu telafi etmenin etkili bir yolu olduğu için soframızdan eksik olmaz. En sevilen çorba tariflerini yöresel çorbalarla harmanladık ve sofralarınıza layık 12 lezzetli çorba listemizle karşınızdayız.

Ülkemizin Bir Numaralı Çorbası Süzme Mercimek…
çorba tarifleri

Kırmızı mercimek soğan ile kavrulur, su eklenerek mercimekler yumuşayana dek pişirilir, bir tel süzgeçten geçirilir ya da blender ile pürüzsüzleştirilir. Üzerine dökülen kızdırılmış tereyağı ve pul biber, nane ile çorbanın lezzeti taçlanır.

Kayseri’den Gendime Çorbası…
çorba tarifleri

Kayseri yöresine has bir çorba olan Gendime’yi hazırlamak için ayrı tencerelerde nohut ve buğday haşlanır, daha sonra ikisi bir tencerede birleştirilerek üzerine et suyu eklenir. Ayrı bir tavada tereyağı ve biber salçası kavrulur, pul biber ve kuru nane ile çeşnilendirilir, çorbanın üzerine gezdirilir.

Kremamsı Bir Lezzet Ve Etin Doyuruculuğunun Birleştiği Düğün Çorbası…
çorba tarifleri

Tereyağı ve un kavrulur, sonra et suyu ile açılır, içine haşlanmış ve didiklenmiş et katılır. Yoğurt, limon ve yumurta sarısı ile hazırlanan terbiye çorbaya eklenerek çorbaların ası düğün çorbası sofraya getirilir.

İpek Gibi Kremalı Ispanak Çorbası…
çorba tarifleri

Pembeleşene dek kavrulmuş soğanlara 1 çorba kaşığı un serpilir ve beraber 2 dakika çevrildikten sonra üzerine küp, küp doğranmış bir patates ve doğranmış 6 adet taze soğan ilave edilir. Sıcak su eklenir, su bir taşım kaynadıktan sonra ıspanak yaprakları eklenerek 5 dakika daha pişirilir. Çorbayı servis ederken her bir kâse bir kaşık krema ile lezzetlendirilir.

Kızarmış Ekmek Parçacıkları İle Tadının Doruk Noktasına Erişen Domates Çorbası…
çorba tarifleri

Fırında ya da ızgarada közlenen domatesler soğanla beraber kavrulur, et ya da sebze suyuyla kaynatılır. Meyane ya da krema ile bağlanır. Mis gibi domates çorbası üzerine kızarmış ekmek parçacıkları ve rendelenmiş kaşar eklenince daha da lezzetlenir.

Her Derde Deva Şehriyeli Tavuk Çorbası…
çorba tarifleri

Tavuk haşlanır ve didiklenir. Tavuğun haşlandığı su bir tencereye alınır ve içine tavuk parçaları ile erişteler atılarak yumuşayana dek pişirilir. Yoğurt, yumurta sarısı ve limon ile hazırlanan terbiye yumurtayı kesmemeye dikkat ederek yavaş yavaş çorbaya katılır.

İftar Sofralarının Bir Kaseyle Bile Açlık Kesebilen Starı, Ezogelin…
çorba tarifleri

Sıvı yağda kavrulmuş soğan ve sarımsağın üzerine pirinç, bulgur ve mercimek eklenerek hepsi beraber haşlanır. Salça ve un kavrularak çorbaya eklenir. Arzuya göre servis yaparken baharatlı yağ ile lezzetlendirilir.

Yarışmaya Gaziantep Yöresinden Katılan Yuvarlama (Yuvalama) Çorbası…
çorba tarifleri

Kıyma ve pirinç ile yapılan minik köfteler, kuşbaşı et ve haşlanmış nohut ile beraber pişirilir. Anneleri biraz uğraştıran Gaziantep yöresinden yuvarlama çorbası, yoğurtlu yumurtalı terbiye eklenerek tamamlanır. Servis sırasında ise naneli tereyağı ile lezzetlendirilir.

Kolay Hazırlanmasıyla Zirveye Oturan Milli Çorbamız Tarhana…
çorba tarifleri

Çok kolay hazırlanması ve hemen herkes tarafından sevilmesi sayesinde özellikle de sahur sofralarından eksik olmayan tarhana çorbası, kuru tarhananın ılık suda çözüldükten sonra isteğe göre salça ya da süt ile pişirilmesiyle hazırlanır. Bir parça tereyağı ise çorbaya tamamlayıcı bir lezzet katar.

İster Sütlü İster Kremalı Mis Gibi Mantar Çorbası…
çorba tarifleri, türk mutfağı

Soğan ve mantar tereyağında kavrulur, et suyu ilave edilerek pişirilir. Çorbanın koyulaşması için tereyağı, un ve süt ile hazırlanan beşamel çorbaya eklenir, arzuya göre süt ya da krema ile lezzeti ikiye katlanır. Biberiye gibi taze baharatlarla da büyük bir uyum sergileyen mantar çorbası tadına doyulmaz ziyafetler için uygun bir başlangıçtır.

Buğdayın, Nohut İle Başrolleri Paylaştığı Buğday Çorbası…
çorba tarifleri, türk mutfağı

Soğan, sarımsak ve salça sıvıyağda kavrulur üzerine önceden haşlanmış buğday ve nohut ilave edilir, et suyunda pişirilen çorba, nane ve pul biber ile lezzetlendirilir.

Erişte İle Mercimeğin Mükemmel Uyumu, Erişteli Mercimek Çorbası…
çorba tarifleri, türk mutfağı

Pembeleşinceye kadar kavrulan soğanlara salça eklenir ve haşlanmış mercimekler ile beraber birkaç dakika kavrulur. Mercimekler pişmeye başlayınca içine erişteler de atılır ve arzu edilen baharatlar katılarak erişteler yumuşayana dek çorba kaynatılır.

kulturHalkbank