Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
23676
post-template-default,single,single-post,postid-23676,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

LOUVRE MÜZESİ: DÜNYANIN EN ÜNLÜ SANAT MÜZESİ

Gerek mimari yapısı gerekse içinde barındırdığı binlerce eserle dünyanın sanat harikalarından biri diyebileceğimiz Louvre Müzesi, her birimizin hayatta bir kere de olsa görmek istediği mekânlardan biri. Öylesine zengin bir müze ki sadece fotoğraflarına bakmak bile insana sergi gezmiş hissi yaşatabiliyor.

1#

Louvre Müzesi’nin kurulduğu alan, Fransa’nın ikonik binalarından olan ve ilk inşası Orta Çağ’a kadar uzanan, 14. ile 18. yüzyıllar arasında kraliyet ikametgâhı gibi işlevler gören Louvre Sarayı’dır. Zamanla genişletilen yapı, 14. Louis’nin Versay Sarayı’na taşınmasıyla kraliyetin sanat eseri koleksiyonlarının sergilendiği yer olmuş, sonrasında bir asır kadar heykeltıraşlara ve edebiyat okullarına ev sahipliği yapmış, Fransız Devrimi’nden sonra ise müze olarak kullanılmasına karar verilmiştir.

2#

10 Ağustos 1793’te 537 parça eserle açılan müze, günümüzde teşhir ettiği 35.000 civarındaki sanat eseri ile dünyanın dört bir yanından her yıl milyonlarca ziyaretçi çekmektedir ve en çok ziyaret edilen sanat müzesi olarak gösterilmektedir. Louvre Müzesi’nin sanat eserleri kadar ünlü bir tarafı da 1989 yılında inşa edilen ve müzenin giriş kapısı olan, Napolyon Avlusu’ndaki Louvre Piramidi’dir. Çin asıllı Amerikalı mimar Ieoh Ming Pei tarafından tasarlanan cam piramit yaklaşık 21 metre yüksekliğindedir.

3#

Yakın Doğu eserleri, Mısır eserleri, Yunan, Roma ve Etrüks medeniyeti eserleri, çizimler ve heykeller, dekoratif sanatlar, İslam sanatı eserleri ve tablolar gibi bölümlerden oluşan, farklı uygarlıklara ait eserlere çatı olan Louvre Müzesi, Rembrandt, Rubens, Raphael, Michelangelo, Leonardo da Vinci gibi dünyanın en ünlü sanatçılarının eserlerini bünyesinde barındırmaktadır. Mona Lisa, Napolyon’un Taç Giyme Töreni, Medusa’nın Salı onlardan sadece birkaçıdır.

4#

Louvre Müzesi’nin sadece genel planını anlayabilmek için iki gün ayırmanızı öneririz. Kaldı ki bu süre bile hızlı bir turu gerektirmektedir. Yoksa tek başına Fransız Kraliyet Mücevherleri Koleksiyonu’nun sergilendiği Apollon Galerisi bile yarım gününüzü alabilir. Sanat eserleri bir tarafa müzenin kurulduğu binanın genel yapısı da dikkatle incelenmeyi hak etmekte. Özellikle yaz aylarında çok kalabalık olan müzenin büyük bir kütüphanesi bulunmakta, ayrıca eserlerin incelenip restore edildiği bir okul da müze kompleksinin sınırları içinde yer almaktadır.

 2,606 okunma

Derya Ülkar