Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
19948
post-template-default,single,single-post,postid-19948,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

KÜÇÜK EVLERDE YERDEN TASARRUF SAĞLATACAK EŞYALAR

Küçük evlerde oturanların dilinden düşüremediği cümleler vardır: Masa sandalyeye yer yok, yazlıkları kaldıramıyorum, bu tencere elimde kaldı, sıkışıklıktan çekmeceler açılmıyor gibi… Neyse ki her geçen gün bu sorunları asgariye indirecek pratik çözümler de üretiliyor. Getirdiğimiz önerilerden yola çıkarak siz de bu tür sorunları bertaraf edebilirsiniz.

Katlanır masa en pratik çözüm

Küçük evler için en kullanışlı eşyalardan biri katlanır masadır. İstediğiniz zaman kapatıp yerden tasarruf edebileceğiniz eşyayı mutfakta yemek masası ya da salonda çalışma masası olarak kullanabilirsiniz. Kolayca taşıyabileceğiniz masanızı duvar kenarına yerleştirmek de size daha fazla yer açar.

Bu ayakkabılık her yere sığar

Dış kapının hemen arkasına konumlandırılan ayakkabılık küçük evler için sıkıntı yaratan eşyalar arasındadır çünkü genellikle ebatları kalın ve kaba yapıda olur. Oysa fotoğrafta gördüğünüz gibi, ayakkabıların farklı bir tasarım sayesinde dik olarak yerleştirildiği ince ayakkabılık modelinin sığmayacağı bir giriş neredeyse yok.

Boşlukları değerlendiren kutular

Fazla eşyalarınızı herhangi bir dolaba ya da çekmeceye değil de kutulara koyarak daha fazla yer elde edebilirsiniz. Kutuları herhangi bir eşyanın giremeyeceği yerlere koyabilecek olmanız ise en büyük avantajı. Artık dekorasyonların birer parçası olabilen şık kutular bulabileceğiniz de aklınızda olsun.

Vakumlayarak dünya kadar yer açılabilir

Mevsimi olmadığı için kullanmadığınız giysileri kaldırırken uygulayacağınız vakumlama yönteminin size ne kadar yer açtığına inanamayacaksınız. Bunun için sadece vakumlu poşetler almanız yeterli. Üstelik bu poşetlere yorgan, yastık, battaniye gibi kalın eşyalarınızı hatta ayakkabılarınızı da koyabilirsiniz.

Boş duvarları raflarla kullanışlı hale getirmek

Herhangi bir eşyanın yaslanmadığı boş duran duvarlarınıza dekoratif raflar yaptırarak eşyalarınızı yerleştirebilirsiniz. Raflar, eşyaların zeminde yer işgal etmesini engellediği için de oldukça kullanışlıdır. Duvar raflarını mutfak eşyaları için düşünebileceğiniz gibi kitaplarınız için de değerlendirebilirsiniz.

Çekmece içlerini düzenleyen aparatlar
çekmece düzenleyici

Mutfak çekmecelerinizin içini bölmelere ayıracak aparatlar alarak çok daha fazla eşyayı hem de düzenli bir biçimde yerleştirebilirsiniz. Bu aparatları giysi çekmeceleriniz için de kullanabilir, çorap, iç çamaşırı gibi eşyalarınızı yerden tasarruf ederek olabilecek en düzenli hale getirebilirsiniz.

Rafların içine ekstra raf

Eğer mutfakta sınırlı sayıda dolabınız varsa özellikle tencere, tava gibi eşyalar konusunda sıkıntı yaşarsınız. Onları dolaba koymaktan çok karmaşa ve kalabalık arasından çıkarıp kullanmaya çalışmak yaratır o sıkıntıyı. Dolap rafları için satılan tava raflarını denemenizi öneririz. Sorununuzu ortadan kaldırıp size ferah bir kullanım alanı sağlayacağına şüpheniz olmasın.

Yatak konusunda eski ve yeni çözümler

Yatak konusunda küçük evlerde uygulanan en nostaljik çözümlerden biri ranza kullanmaktır. Özellikle çocuk odalarında tercih edilen bu yönteme çok sayıda yeni tasarım da eklendi. Yatma vaktinde açıp kullanabileceğiniz katlanır duvar yatağı ya da tavana asılan ve otomatik sistemle alçalıp yükselen ileri teknoloji yatak modeli onlardan bazıları.

 228 okunma

akin aksoy