Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
20239
post-template-default,single,single-post,postid-20239,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

KIŞ AYLARININ PEK KIYMETLİ SEBZESİ ISPANAK

A, C, E, B vitaminleri ile fosfor, iyot, magnezyum minerallerini bolca içeren ıspanak tam bir enerji deposudur. Gerçi onun insana enerji yükleyen halini hepimiz çocukluk yıllarımıza denk gelen çizgi film Temel Reis’ten biliyoruz. Tadının güzelliğini ise daha ileriki yıllarda fark edebildiğimiz bu sebzenin ne mutlu ki tam da mevsimindeyiz!

1#

Nemli havaları seven ıspanağın anavatanı Kafkasya, Afganistan ve İran civarı yani Batı Asya’dır. Kazık köklü olan bitki topraktan sökülerek çıkarıldığından yapraklarının arasında bolca çamur ya da toprak bulundurabilir. Bu nedenle ıspanaklı tariflere geçmeden önce ilk yapılması gereken bol suyla birkaç kez yıkamaktır.

2#

Akşam yemeğinde sofranızın açılışını ıspanak çorbası ile yapmak isterseniz öncelikle farklı tariflerinden birini tercih etmeniz gerekir. Yoğurtlu ıspanak çorbası mı, kremalı olanı mı, pirinçli mi yoksa sütlü mü? Menünüzdeki diğer yemeklere göre bir seçim yapmanız en doğrusu olacaktır.

3#

Ispanak gibi faydalı bir sebzeyi akşama kadar beklemek istemeyenler sabah kahvaltısına dâhil edebilirler. Bunun için küp küp doğradığınız kuru soğanları küçük küçük doğradığınız ıspanaklarla tereyağında biraz kavurabilir, üzerine birkaç tane yumurta kırıp arzu ettiğiniz baharatlarla tatlandırabilirsiniz.

4#

Şüphesiz ki ıspanağın en çok yakıştığı yer hamur işleridir ve onun da başında ıspanaklı börek gelir. İkinci sırayı yurdumuzun dört bir yanında yapılıp afiyetle tüketilen hamur işlerinden ıspanaklı gözleme alacaktır. Üçüncü olarak da elbette ıspanak harcının damaklarda eridiği kıyır kıyır poğaçalar gelir.

5#

Bolca malzeme alternatifi sunan pizzada hala ıspanaklı bir tarif denemediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir. Peki evinizde kendi ellerinizle ıspanaklı pizza yapmayı gündeminize almaya ne dersiniz? O zaman pizza içinde ıspanağa en çok yakışan lezzetin peynir olduğu da mutlaka aklınızda bulunsun.

6#

Haşlayarak, kavurarak, ocakta veya fırında pişirerek tüketebileceğiniz sebzeyi çiğ olarak da yiyebilirsiniz. Bunun en güzel yolu salatasını yapmaktır. Ispanak yapraklarını avokado ve kuru yemişlerle zenginleştirebileceğiniz gibi nar ve cevizle de harmanlayabilirsiniz.

7#

Çiğ ıspanaklı diğer bir tarif de smoothie olabilir. Ispanağa eşlik edebilecek mevsim sebze ve meyveleriyle lezzetli ve sağlık dolu bir içecek hazırlayabilirsiniz. Eğer içine limon suyu ve zencefil tozu da eklerseniz kış mevsiminde sizi ve sevdiklerinizi hastalıklardan koruyacak güçlü bir kalkan hazırlamış olursunuz.

 1,153 okunma

akin aksoy