Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
26998
post-template-default,single,single-post,postid-26998,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

KEDİ VE KÖPEKLERİ TANIŞTIRIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İnsanların hayvanlarla kurduğu derin sevgi bağı binlerce yıldır devam ediyor. Bir zamanlar bizleri koruması için bahçemizde baktığımız hayvanlar, 21. yüzyılda ev arkadaşımız olmuş durumda. Belki evinizi siz de patili dostunuzla paylaşıyor ancak kedi var diye köpek, köpek var diye de kedi almaya çekiniyorsunuz. Yazımızı okuduktan sonra fikriniz değişebilir.

1#

Öncelikle ağaç yaşken eğilir atasözünün kediler ve köpekler için de geçerli olduğunu bilmemiz gerekiyor. Kaynaştırmak istediğiniz kedi ve köpek ne kadar yavru ise birbirlerine alışmaları ve kısa bir süre sonra oyun moduna geçmeleri çok daha kolay olacaktır. Hele ki yavruların çok daha fazla ilgi ve şefkate ihtiyacı olduğunu düşünürsek; çok kısa bir süre sonra bu yavruları kucak kucağa görmek kaçınılmazdır.

2#

Kediler ve köpekler tarih boyunca azılı düşmanmış gibi lanse edilse de aslında aralarında rekabet tahmin ettiğimiz kadar yoğun bir nefrete dayanmıyor. Hayvanlar âleminde hareket eden her canlının bir av ya da tehdit olma potansiyeli, patili dostlarımızın içgüdüsel olarak hareket eden şeylerin peşinden koşmasına neden oluyor. Bu sebeple hangi mekânda kedi ve köpeğinizi tanıştıracaksanız bu ortamın sakin ve huzurlu olmasına dikkat edin.

3#

Kediler, köpekler kısaca hayvanlar tahmin ettiğimizden çok daha hisli hayvanlardır. Özellikle sahiplerinin psikolojik durumunu hisseden kediler ve köpekler bu ruh halinden etkilenir. Gerginseniz gergin, rahatsanız rahat olma eğilimindedirler. Bu sebeple hayvan dostlarınızı kaynaştırırken sakin kalmalı, paniklememeli, rahatlatıcı bir ses tonu ile sevgi cümleleri kurarak ortamı yumuşatmalısınız.

4#

Kedinizi ve köpeğinizi kaynaştırma aşamasında dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de her iki can dostunuz için kendilerine ait alan verilmesidir. Kedilerin kendilerine ait korunaklı bir alana ihtiyacı olduğu kadar köpeğinizin de kendi sınırları ve alanı olduğunu bilmesi gerekir. Meydana gelebilecek herhangi bir gerilim anında her ikisinin de kaçıp kendini korunaklı hissedeceği bir alan olması oldukça önemli.

5#

Köpekler, kedilerden çok daha kolay ve hızlı bir şekilde komutları öğrenir. Bir kediye ev kurallarını öğretmek oldukça zor olurken, köpekler özellikle ödül mamaları ile çok kolay yeni kurallara adapte olabilmektedir. Bunu avantaja çevirerek köpeğinizi daha sakin olması konusunda yönlendirebilirsiniz.

6#

Yukarıda yazdığımız tüm süreç boyunca güvenliği elden bırakmamak çok önemli. Bu nedenle köpek ve kedinizi kaynaştırırken köpeğinizin her ihtimale karşı tasmalı olması çıkabilecek kazaların önüne geçecektir. Ayrıca eğer kediniz yetişkinse tırnaklarını bu defalık keserek güvenli bir tanışma ortamı sağlayabilirsiniz.

 1,016 okunma

Derya Ülkar