Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
17060
post-template-default,single,single-post,postid-17060,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
kedi

Kediler Hakkında Her Şeyi Bildiğinizi Sanıyorsanız Yanılıyorsunuz

Evimizin, sokağımızın, mahallemizin değerli varlıkları kediler sandığınızdan çok daha farklı bir hayat yaşıyor olabilirler. Bu kısa liste bile size onlar hakkında her şeyi bilmediğinizi gösterecek. Mesela 1963 yılında bir kedinin uzaya gittiğini biliyor muydunuz? Ya da kedi mırlamasının insanların kemik yoğunluğunu arttırabildiğini? Kediler ve pek ilginç yaşamlarıyla ilgili bilgiler listemizde!

1#
kedi, su

Kedilerin ıslanmayı da suyu da sevmediğini hepimiz biliriz. Peki ya bu nefretin sebebini? Birçok uzman, kedilerin kontrolü kaybetme fikrinden hiç hoşlanmadıkları için yüzmeyi ve suya girmeyi sevmediklerini düşünüyor.

2#
kedi

Hepimizin bildiği bir gerçek: Bazı şanssız insanların kedilere alerjisi oluyor. Çoğumuzun bilmediği ise, her 200 kediden birinin de insanlara alerjisi olduğu! Özellikle de bizlerin sebep olduğu sigara dumanı ve tozlara…

3#
kedi

Guinness Rekorlar Kitabı’nda her türlü rekora yer varken konu şişman kediler olunca iş değişiyor. Aslında bu olumlu bir şey çünkü yetkililer hiçbir kedinin fazla beslenmesine sebep olmak istememişler.

4#
kedi

Kedi sevgisi o kadar önemli bir konu ki, Eski Yunanca’da kedisever anlamına gelen “Ailurophile” diye bir kelime var. Ayrıca, Eski Mısır’da da kedi sevgisi pek önemliymiş, onlara zarar verenler çok ağır cezalarla karşı karşıya kalıyormuş.

5#
kedi

Kedinizin sizin severek yüksek sesle dinlediğiniz müziklerden hoşlandığını düşünüyorsanız fena halde yanılıyor olabilirsiniz. Ama David Teie isimli hayvan bilimcinin özellikle kediler için hazırladığı bir müzik albümü olduğunu da not düşelim.

6#
kedi

Herkes kedilerin temizliğe ne kadar düşkün olduğundan haberdardır sanıyoruz. Ama bir kedinin günün yüzde 30’u ile 50’si arasında bir zaman dilimini kişisel bakıma ayırdığını biliyor muydunuz? O yumuşacık tüylerin sırrı da işte bu hummalı çalışma!

7#
kedi

Minicik bir kutuya sığışmış kedi fotoğrafları kadar sevimli çok az şey vardır. Kedilerin bizlere izlemesi pek eğlenceli gelen bu alışkanlıklarının sebebi ise kendilerini güvende hissetme arzusu. Bir kutunun içinde oturmak, sıcağı çok seven kediler için aynı zamanda bir ısınma yöntemi…

8#
kedi

Kedilerin hakkında bu kadar gizemli bilgi olmasına rağmen çok da hareketli bir hayatları olduğunu söyleyemeyiz, çünkü hayatlarının yaklaşık üçte ikisi uyuyarak geçiyor.

 1,868 okunma

akin aksoy