Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
11793
post-template-default,single,single-post,postid-11793,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Kaş’ta Gezip Görebileceğiniz 8 Yer

Türkiye’nin güneyinde, Antalya’nın en batısında yer alan Kaş’ın, özellikle dalgıçlar için cennetten bir farkı yoktur. Elbette sadece dalgıçlar için değil; denizi, güneşi, uzak tarihi sevenler ve merak edenler için de cennetten bir köşe gibidir bu ilçe. Gelin güneyin bu gözde adresinin farklı noktalarını birlikte gezelim.

1#
kaş

Türkiye’nin en uzun kumsalına sahip olan Patara Plajı tam 18 kilometre… “Caretta caretta” deniz kaplumbağalarının ülkemizdeki önemli üreme alanlarından biri olan plajın kumu da incecik… Patara Antik Kenti’nin yakınlarında olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

2#
kaş

Dünyanın en güzel plajları arasında yer alan Kaputaş Plajı Kaş’ın en popüler yerlerinden. Mavinin her tonunu görebileceğiniz suyuyla mavi yolculuk teknelerinin de gözde mekânlarından biri. Kanyon Ağzı Plajı adıyla da bilinen plaj eşsiz manzarası ve doğallığıyla mutlaka ziyaret etmeniz gereken adresler arasında.

3#
kaş

Yerli-yabancı turistlerin uğrak noktalarından olan Kekova, yalnızca tekne yoluyla ulaşabileceğiniz, Kekova Adası’nı da içine alan bir koy… Dalış ve su sporu yapabilecek adresler arasında gösterilen yer aynı zamanda batık bir şehre de ev sahipliği yapıyor. Bu civarlara geldiğinizde Antik çağa ait kalıntıların da bulunduğu Kekova‘yı seyahat etmeden geçmeyin deriz.

4#
kaş

Kaş’ın çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış olması burayı antik kentler bakımından da oldukça zengin yapıyor. Antiphellos Antik Kenti’nde bulunan tiyatro özellikle tarih meraklıları için vazgeçilmez adresler arasında. Anadolu’da denize cephesi olan bu tek tiyatro 4 bin kişilik seyirci kapasitesinde. Tiyatronun üst oturma alanından muhteşem Kaş şehrini, Meis Adası’nı ve eğer vaktiniz kalırsa gün batımını seyredebilirsiniz.

5#
kaş

Eşen Çayı’nın bir parçası olan bu doğa harikası kanyonun uzunluğu yaklaşık 18 km. Şiddetli akan suyu ve dik yamaçları ile yazın sıcak havalarından bunalanlar, serin sularda yüzüp, keyifli bir doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için ideal bir yer… Kanyona, 100 metre uzunluğunda ahşap bir köprüden geçerek ulaşılıyor. Çevrede alabalık çiftlikleri ve bir lokanta da bulunuyor…

6#
kaş

Antalya’nın batısında bulunan Kalkan, çevresini saran ormanları ve masmavi denizi, eski Rum evleri, sokakları ve ünlü yat limanıyla ziyaretçilerin beğenisini topluyor. Tarihçi Heredot da burası için, ‘‘Dünyada yıldızlara en yakın yer.’‘ ifadesini kullanmış. Kalkan’da tekne turu yapabilir, mavi bayraklı Akvaryum Koyu dâhil birçok koyda yüzebilirsiniz.

7#
kaş

Patara Antik Kenti, dünyanın en eski antik şehirlerinden biridir ve Kaş’a yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Kent, oldukça geniş bir alana sahip olduğu için yürüyüş yapmaya hazırlıklı olmalısınız. Dünyada bulunan en eski deniz fenerini de Patara’da görebilirsiniz.

8#
kaş

Kaş’ın en büyük antik kenti olma özelliğini taşıyan Xanthos Antik Kenti, Likya ve Pers uygarlıklarının en eski yerleşim bölgesidir. Bu değerli bölgenin bazı eserleri İngiltere British Museum’da sergileniyor. Yaz turizmi açısından önemli bir konumda bulunan bu antik kent deniz, kum, güneş üçlüsünün yanı sıra yeni yerler keşfetmek için tercih edilebilecek seçenekler arasında.

 2,080 okunma

Özlem Yılmaz