Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
24289
post-template-default,single,single-post,postid-24289,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

EFSANEVİ AKTÖR: DANNY KAYE

Asıl adı David Daniel Kaminsky olan Amerikalı komedyen Danny Kaye’e, bir dönem TRT ekranlarında yayınlanan ve orkestra şefi Hikmet Şimşek tarafından sunulan Pazar Konseri adlı programından aşinayız. 1949 yılında Nikolay Gogol’un Inspector General eserinin sinemaya uyarlanmasıyla adında söz ettiren Kaye, sinema ve müzik dünyasının usta isimlerinden biri olarak tarihte yerini aldı. Bu arada önemli bir detay verelim; Tosun Paşa filminin Inspector General eserinden ilham alınarak yapıldığı söylenir. Bu yazımızda Danny Kaye’in başarılarla dolu öyküsüne değineceğiz.

1#

Ukraynalı göçmen bir ailenin çocuğu olarak 1911 yılında Brooklyn’de dünyaya gelen Danny Kaye’in eğitim hayatına dair net bir bilgi olmasa da genç yaşta annesini kaybetmesinin ardından liseyi yarım bırakmak durumunda kaldığı ve eğitim hayatına devam edemediği bilinir.

2#

Okulu bıraktıktan sonra Florida’ya giden ve burada arkadaşlarıyla birlikte şarkı söyleyerek geçimini sağlayan Kaye daha çok komedyen olarak bilinse de gençlik yıllarında pek çok gece kulübünde gösteriler yaptı hatta Danny Kaye adını da bu gösteriler sonrasında aldı.

3#

1942 yılında New York’ta Cole Porter’ın Let’s Face It isimli operetini sahneye koydu ve bu operetle büyük bir çıkış yakaladı. 1944 yılında Up in Arms adlı filmle sinema perdesine geçiş yaptı ve pek çok filmde başrol oynadı.

4#

Sadece müzik ve sinema sektörünün değil televizyon dünyasının da aranılan yüzü oldu; 1963-1967 yılları arasında The Danny Kaye Show ile tam dört adet Emmy Ödülü kazanarak başarısını katladı. Tüm dünyada ses getiren The Muppet Show’da da bir dönem yer alan Kaye, tüm dünyada büyük bir ilgiyle izlendi; artık o bir yıldızdı!

5#

Herhangi bir müzik eğitimi olmamasına rağmen müthiş bir kulağa sahipti; 1947 yılında The Andrew Sisters ile birlikte yaptığı Civilization (Bongo Bongo Bongodlı şarkıyla büyük yankı uyandırdı ve müzik listelerinde zirveyi oynadı. Müzik alanındaki bu başarısı ona başka albümlerin kapağını araladı ve beraberinde pek çok albüm kaydı yaptı. Hatta Louis Armstrong ile başarılı düetlere imza atarak yeteneğini kanıtlamış oldu.

6#

Fransa’da Legion d’Honneur nişanı ile ödüllendirildi ve UNICEF’in ilk ünlü temsilcisi oldu. 1954 yılından 1987 yılına kadar UNICEF iyi niyet elçisi olarak görev yaptı. Tüm dünyayı gezerek konuşmalar yaptı, gösteriler sergiledi, özel günler için düzenlenen etkinliklerde sunuculuklar yaptı ve halkı çocukların ihtiyaçları doğrultusunda bilgilendirerek önemli görevler üstlendi.

 2,219 okunma

Derya Ülkar