Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
10049
post-template-default,single,single-post,postid-10049,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

7 Madde İle Sahnelerin Renkli İsmi Erol Büyükburç

Tarzıyla, yazdığı ve söylediği şarkılarla bir dönemin popüler kültürüne damgasını vurmuştu Erol Büyükburç. Bir röportajında “Akıl hocalarının kim olduğu” sorusuna şöyle cevap vermişti: “Dedemden vecizeleri öğrendim, anneannemden Yunus Emre’yi, onun şiirlerini, ilahilerini, Ertuğrul dayımdan cesareti, teşebbüsü, atılganlığı, Korhan dayımdan hitabeti, konuşmayı, ablamdan piyano çalmayı, ağabeyimden resmi ve heykeli öğrendim. Amcalarımın felsefelerinden ve müzisyenliklerinden yaralandım. Bunlar beni oluşturan asıl etken güç.” En renkli haliyle Erol Büyükburç 7 maddelik listemizde…

1#

“Yerli Elvis” olarak anıldığı yıllar sokakta yürüyemeyecek kadar ilgi gördüğü zamanlardı. O, 1960’lardaki pop starımızdı.

2#

Sıra dışı kıyafetleriyle pop müziğin en yenilikçi sanatçılarındandı.

3#

İlk plağında seslendirdiği “Little Lucy” ilk İngilizce pop şarkımızdı. O yıllarda bu konu, SES dergisi tarafından “yılın en önemli parçası” seçilecek kadar önemsenmişti.

4#

Yine bir röportajında, “Ben mecbur muyum bu Amerikan standartlarını, Fransız şansonlarını, İspanyol klasiklerini ya da İtalyan napolitenlerini söylemeye. Bir şekilde bize ait şarkılar olmalı!” diyerek besteler yaptığını ve ortalığın nasıl yıkıldığını anlatır.

5#

6 taş plak, 5 long play, 75 tane 45’lik, 1800 civarında beste, 200’e yakın ödül… Bu sayılar Erol Büyükburç’un üretkenliğini anlatmaya fazlasıyla yetecektir.

6#

Sadece bir müzik adamı değildi aslında… 20 fotoromanda ve Horoz Nuri, Sus Sus Kimseler Duymasın, Darıldın mı Cicim Bana, Turist Ömer Boğa Güreşçisi gibi çoğumuzun hatırlayabileceği 30’a yakın filmde rol almıştı.

7#

2015 yılında hayatını kaybeden sanatçı en çok “Bir başka sevgiliyi sevemem sevemem sevemem…” şarkısıyla ve seslendirdiği sıradaki jest ve mimikleriyle hafızalarımıza yer etmiştir.

 922 okunma

akin aksoy