Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
18943
post-template-default,single,single-post,postid-18943,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

İKİ DENİZE DE KIYISI OLAN GÜZEL BALIKESİR

“Ayva çiçek açmış yaz mı gelecek, gönül bu sevdadan vaz mı geçecek” türküsü Balıkesir çıkışlıdır. “İki de keklik bir kayada ötüyor, ötmede keklik derdim bana yetiyor” türküsü de öyle… “Çay benim çeşme benim, aman derdimi deşme benim. Hakikatli yar isen, aman önümden geçme benim” türküsü de… Entarisi Damgalı, Mendili Oyaladım, Edremit’in Gelini de Balıkesir’de üretilmiş türkülerdir. Ve bu sayfa da türküleriyle olduğu kadar doğası, tarihi, mutfağıyla da konuşacak çok şeyi olan Balıkesir’e ait.

1#

Şehrin 20 ilçesi bulunmakta ve Bigadiç’ten Gönen’e, Bandırma’dan Burhaniye’ye ilçelerinin çoğu en az kendisi kadar tanınıp bilinmektedir. İlçeleriyle birlikte gelişen Balıkesir’in şüphesiz ki en ünlü ilçesi turizm açısından da en çok tercih edilen Ayvalık’tır. Ege Denizi’ne kıyısı bulunan Ayvalık 7 km. uzunluğundaki Sarımsaklı Plajı ile yaz aylarının gözde tatil yerlerinden biridir.

2#

Balıkesir hem Ege Denizi’ne hem de Marmara Denizi’ne kıyısı bulunan ayrıcalıklı şehirlerimizdendir. Hatta Marmara Denizi’ne kıyısı olan Erdek ülkemizin ilk yazlık mekânlarından biriydi. Ve Erdek ilçesinin kuzeyinde bulunan Marmara adaları da yine bu şehre bağlıdır ve adaların en büyüğü olan Marmara da Balıkesir’in bir ilçesidir. Anlayacağınız, mavinin en çok sevdiği yerlerden biridir bu memleket.

3#
kuş gölü

Ve adını hepimizin bildiği Kuş Gölü, namıdiğer Manyas Kuş Cenneti de Balıkesir’indir. Bandırma ilçesinde yer alan gölde çok sayıda kuş çeşidi konaklar, yaşar ve ürer. Gölün kuzeydoğusundaki Milli Park ise uluslararası derecelendirmede övgüler almış bir doğa harikasıdır. Kuş gözlemciliği yapmak ve doğanın tadını çıkarmak için size mayıs ya da haziran aylarında gitmenizi tavsiye ederiz.

4#

Ege Denizi’nde, Ayvalık ilçesine bağlı 22 tane ada bulunuyor ve bunlardan en ünlüsü yazları sokakları rengârenk görüntülere sahne olan Cunda Adası’dır. Nostaljik evlerin sıralandığı daracık sokaklarda yürümek kadar, tarihi manastırları gezmek, restoranlarda balık ve Ege mezeleri yemek de bir o kadar keyiflidir.

5#

Sadece mavi değil yeşil de Balıkesir’in hâkim renklerindendir. O yeşili biraz da Kaz Dağı, ya da bilinen adıyla Kaz Dağları verir. Yine adını buradan alan ve Edremit ilçesi sınırları içinde olan Kazdağı Milli Parkı da doğanın doyasıya hissedilebileceği yerlerdendir. Bu coğrafya oksijen seviyesinin ve temiz hava oranının yüksek olduğu yerler barındırır ve bunların başında Edremit’in Altınoluk beldesi gelir.

6#

Doğal güzellikler açısından yeryüzünün şanslı çocuklarından olan Balıkesir, arkeolojik açıdan da hatırı sayılır bir öneme sahiptir. Çok eski bir yerleşim olması nedeniyle şehir genelinde mağaralar, höyükler ve antik kalıntılar görmek mümkündür. Sınırları içinde bulunan 15 kadar antik kentten Antandros Antik Kenti, Daskyleion Antik Kenti, Kyzikos Antik Kenti özellikle öne çıkanlardır.

7#

Tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan Balıkesirliler saçaklı mantı, tirit, keşkek gibi Anadolu yemeklerini de sık tüketir fakat sebzeden süt ürünlerine, kırmızı etten balığa oldukça zengin bir mutfak geleneğine de sahiptir. Eğer Balıkesir’e yolu düşen bir turist iseniz, meşhur Ayvalık zeytini ve zeytinyağı, Bigadiç helvası, Ayvalık tostu, Susurluk ayranı tatmadan geçmemeniz lezzetlerindendir.

 29 okunma

akin aksoy