Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
14517
post-template-default,single,single-post,postid-14517,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

İç Anadolu’nun Genç ve Dinamik Şehri

Ülkemizin büyükşehir yapısına sahip illerinden Eskişehir, çok sayıda öğrenci barındıran genç ve dinamik karakteriyle öne çıkar. Kalabalık bir nüfusa ve büyük bir yüzölçümüne sahip kenti beş dakikada kısaca tanımak için okumaya devam edebilirsiniz.

1#

448 km uzunlukla Sakarya Nehri’nin en uzun koludur Porsuk Çayı… Eskişehir’in tam da içinden geçen haliyle kente yeni gelenlerin ilgi odaklarından biridir aynı zamanda… İki tarafında restoranların, kafelerin, otellerin sıralandığı Porsuk’ta gondollarla yapılan bir tura katılmak, şehir hakkında özet bir bilgi edinmenizi sağlar.

2#

Eskişehir’in otantik adreslerinin başında Odunpazarı semti geliyor. Osmanlı mimarisini günümüze taşıyan Odunpazarı Evleri de bu semtte. Büyük bölümü restore edilen evleri mesken edinen de var, kültürel ve turistik amaçlı işleten de… Şehre özgü hediyelik eşyaları kolaylıkla bu semtte bulabilirsiniz.

3#

Odunpazarı semtinde yer alan önemli yapılardan biri Kurşunlu Camii ve Külliyesi… 16. yüzyılda inşa edilen ibadethane adını kurşunla kaplı kubbesinden almış. Külliyenin kapladığı geniş alanda kervansarayı, şadırvanı, hatta bir zamanlar işlevsel olan medreseyi, sıbyan mektebini ve aşevini de görebilirsiniz.

4#

Tarihine ve kültürel birikimine sahip çıkan bir kent Eskişehir; bunu ziyarete açtığı müzelerle ispat ediyor. Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir Kurtuluş Müzesi, Ahşap Eserler Müzesi, Havacılık Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve yerli-yabancı ünlülerin balmumu heykelleriyle Madame Tussauds Müzesi’ni andıran Balmumu Müzesi çokça ziyaretçi ağırlıyor.

5#

Park dediğimize bakmayın! Sazova Parkı tam 400.000 metrekarelik bir alana kurulu bilim, sanat ve kültür alanı… Amfi tiyatrodan konser salonuna, gözlemevinden oyun alanlarına, masal şatosundan uzay evine, korsan gemiden yapay gölete yok yok! Rahatlıkla, Eskişehir’de 7’den 70’e eğlenceli ve öğretici saatler geçirmenin yolu Sazova Parkı’ndan geçiyor diyebiliriz.

6#

Eskişehir’le özdeşleşen en sevimli şeyi soracak olursanız duraksamadan “çoban köpeği Akbaş” cevabını veririz. Anadolu’nun pek çok yerinde yetişen bu sadık dost, özellikle Sivrihisar’la anılır. Beyaz gövdesiyle siper olduğu ailesine çok bağlı, zeki ve çeviktir. Ülkemizin en değerli canlılarından olan Akbaşlar ABD’de de “En İyi Sürü Bekçi Köpeği” ödülünü almıştı.

7#
eskişehir taşı

Elinizde gerçek lületaşından yapılan bir aksesuar varsa, muhtemelen Eskişehir’in lületaşı yataklarından çıkarılıp işlenmiştir. 5000 yıllık bu maden çıkarılması zor işlenmesi kolay bir yapıya sahip. Birbirinden şık, el emeği göz nuru objeleri bulabileceğiniz yer ise yine Odunpazarı semti…

8#

Eskişehir mutfağını merak edenlere kentin çok eskiden beri “Anadolu’nun buğday ambarı” olarak kabul edildiği bilgisini verelim. Şehrin yemek kültüründe hamur işleri, börekler çeşit çeşit tariflerle yerini alırken, haşhaş önemli bir yer tutuyor. Sadece çiğ börek servis eden mekânların da kısa aralıklarla karşılaşabileceğiniz yerler arasında olduğunu söylemeden geçmeyelim.

 40 okunma

akin aksoy