Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
21008
post-template-default,single,single-post,postid-21008,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

HAYATIMIZI ZENGİNLEŞTİREN CANLAR!

Onlar evde, mahallede, köyde, şehirde birlikte yaşadığımız canlılar. Bazen yakın arkadaş olup bazen uzaktan sevdiğimiz hatta bazen sadece göz göze değip geçtiğimiz dostlar. Bir köpek sahibi olalım ya da olmayalım, dünyamıza kattıkları zenginlik için şu kısa listeye bakmak bile yeterli…

En sadık dostlar…

Köpekler gözümüzün içine bakan birer dost olmalarının ötesinde dostluklarındaki sadakatle ün yapmışlardır. En ünlü örneklerinden biri Yunan mitolojisindeki Odysseus’in köpeği Argos’tur. Argos, savaşta öldüğüne inanılan sahibini 20 yıl evinde beklemiştir ve geri döndüğünde de Odysseus’i ilk tanıyan olmuştur.

Hayatımızın gönüllü bekçileri…

Koruma amacıyla sahiplenilen köpekler hayatımızın önemli figürlerindendir. Onlar hem en sadık dostumuz hem gönüllü koruyucumuzdur. Evimizin, bahçemizin, iş yerimizin güvenliğini sağlayan cesur köpekler bazen de büyük hayvan sürülerinin bekçiliğini yaparak hayatımızı kolaylaştırırlar. Eğitim almış profesyonel bekçi köpekleri olabildiği gibi, tür olarak bu vasfı taşıyanlar da vardır.

Sinemanın yetenekli oyuncuları…

Sinemada yer almış köpek karakterleri yaşattıkları seyir keyfiyle çoktan zihinlerimizde yer etmiştir. Uzun soluklu bir diziye adını veren Lassie’yi hatırlamayanınız var mı? Ya da Harry Potter’da Rubeus Hagrid’in evcil köpeği Fang’i bilmeyen? Eğer gerçek bir hikâyeden ilham alan Haciko isimli filmde, köpek Hachi’yi seyretmediyseniz de çok şey kaçırıyorsunuz demektir.

Gözümüz, kulağımız olan rehberler…

Köpeklere ilk kez Birinci Dünya Savaşı sırasında, gözünü kaybeden insanlara destek olmaları için rehberlik eğitimi verilmiş. Günümüzde de görme engeli olan ya da yalnız yaşayan insanlara rehberlik eden köpekler, o insanların sadece gözü kulağı değil can yoldaşı da oluyorlar. Güvenle ve daha özgür bir biçimde yol almalarını sağlıyor, farklı mekânlarda bulunmalarını kolaylaştırıyorlar.

Arama kurtarma elemanları…

Henüz yavru iken birtakım testlerden geçip eğitim alan köpeklerden tüm sınavları geçenler sertifika sahibi olarak afetlerde arama kurtarma elemanı olarak görev yapıyorlar. Hayat kurtarmak gibi zorlu işlerde çalışan dostlarımız emeklilik yaşları gelene kadar bu görevlerini sürdürüyorlar.

Sahil güvenlik görevlileri…

Özel eğitimli köpeklerden bazıları da sahil güvenlik ekibinde görev yapanlar… Üstün koku alma özellikleri sayesinde narkotik suçlularının yakalanmasını sağlayan dostlarımız, denizlerimizin güvenli ve huzurlu kalmasını sağlıyorlar.

Çocukluk arkadaşlarımız…

Belki de hepsinden önemlisi hayatımızın en özel yıllarına, çocukluğumuza eşlik eden arkadaşlarımız olmaları… Bir çocuğu hiç konuşmadan sevgi dolu, sorumluluk sahibi yapabilen en özel canlılar onlar. Şunu da ekleyelim ki yapılan araştırmalar çocukluk yıllarını evcil bir köpekle geçirmiş insanların ileriki yaşlarında çok daha paylaşımcı olduğunu ortaya koymakta.

 2,936 okunma

Derya Ülkar