Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
7584
post-template-default,single,single-post,postid-7584,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Geleceğe Enerjimiz Kalsın 8 Madde İle Sürdürülebilirlik

Daha sağlıklı, daha uzun yaşamak ve çocuklarımıza yaşanılası bir yeryüzü bırakmak hepimizin ortak arzusu… Ne var ki, dünya nüfusu arttıkça, teknoloji ve sanayi geliştikçe dünyamızın kaynaklarının korunması ve gelecek nesillere devredilmesi zorlaşıyor. Bir yandan da, umut verici bir şekilde bu konudaki bilinç gelişiyor ve dünyanın yaşanabilir, yaşamın sürdürülebilir olması için çalışmalar başlatılıyor. Çağımızın en önemli konularından sürdürülebilirlik 8 madde ile listemize konuk oluyor.

1#

Biz bu ismi ancak son yıllarda sık sık duymaya başladıysak da, sürdürülebilirlik oldukça eski bir kavram ve 1713 tarihli bir kitaba dayanıyor. Sürdürülebilirliğin başlangıcı sayılabilecek bu kitabın yazarı ise Alman muhasebeci ve orman madencisi Hans Carl von Carlowitz.

2#

Carlowitz bir orman mühendisi olarak kesilen ağaçların yerine yenilerinin dikilmesi gerektiğini düşünmüş ve sürdürülebilirlik fikrini geliştirmiş. Günümüzde ise sürdürülebilirlik, küresel ısınma, çevre kirliliği ve yok olan yaşam alanları gibi konuları da içine alarak daha geniş bir alanı kapsıyor.

3#

Sürdürülebilirlik, doğada bulunan kaynakları kullanırken, yerine yenilerini koymak anlamına geliyor. Örneğin kullandığınız süt şişesi, doğanın kaynakları kullanılarak imal ediliyor, sürdürülebilir bir yaşam için yapmanız gereken ise kullandığınız süt şişesinin geri dönüştürülmesini sağlamak.

4#

Bir süt şişesinin etkili bir şekilde geri dönüştürülebilmesi için şişenin cam atığı kutusuna atılmadan önce yıkanması gerekiyor. Bu tarz bilgileri toplumun her kesimine aktarmak da sürdürülebilirlik konusunda bilinç oluşturmak için şart oluyor.

5#

Aslında sürdürülebilir bir yaşam için yapabilecekleriniz çok kolay, bilgisayarınızı kullanmadığınızda kapatmak, evinizdeki ampulleri gereksiz yere yakmamak gibi çok basit önlemler bile dünyayı gelecekte de yaşanabilir kılmak adına önemli adımlar…

6#
bisiklet binmek

Gezegenimizde bıraktığınız karbon izini azaltmak sürdürülebilir bir yaşam için yapabilecekleriniz arasında. Bireysel otomobil yerine toplu taşımayı kullanmak, kısa mesafelere yürüyerek ya da bisikletle gitmek gibi tercihler yeryüzünde bıraktığınız karbon izini azaltıyor.

7#

Sürdürülebilirlik günümüzde sadece bireylerin değil devletlerin ve şirketlerin de ilgilendiği, projeler ürettiği ve önemli gelişmelere imza attığı bir konu. Dünya çapında birçok önemli kuruluş sürdürülebilirlik anlamında çalışmalarına devam ediyor, şirketler ve devletler yönetim politikalarını yaşanabilecek bir dünya yaratmak için gözden geçiriyorlar.

8#

Ülkemizde de bu konuda önemli birçok adım atılıyor, çocuktan yaşlıya herkes doğaya ve gezegenimize daha iyi bakmak için çaba sarf ediyor. Şirketler de bu konuda üstlerine düşeni yapıyor ve enerji kullanımlarını denetliyor, sürdürülebilir bir ekosistem için önlemler alıyor. Türkiye’de bu konunun öncüleri arasında ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi’ni kuran ilk Türk bankası olan Halkbank da yer alıyor. Halkbank 2017 yılında “Geleceğe Enerjimiz Kalsın” projesi ile “Düşük Karbon Kahramanı” ödülünü de alarak ülkemizde sürdürülebilirlik alanında önemli bir aktör olduğunu gösterdi.

 1,461 okunma

akin aksoy