Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
8945
post-template-default,single,single-post,postid-8945,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
yeşil dünya, world

8 Madde İle Sürdürülebilir Bir Yaşam İçin Evinizde Yapabilecekleriniz

Gezegenimizin kaynaklarını korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak çağımızın önemli gündemlerinden birini oluşturuyor. Yaşadığımız dünyanın sürdürülebilir olması için evde alacağınız basit önlemlerle bile bir fark yaratabilirsiniz. İşte bu küçük ama etkili önlemleri 8 maddelik listemizde bir araya getiriyoruz.

1#

Hem elektrik faturanızı azaltmak hem de yaşadığımız dünyayı sürdürülebilir kılmak için aydınlanma tercihlerinizi gözden geçirebilirsiniz. İç mekânlarda tasarruflu ampulleri kullanabilir, balkon ve bahçe gibi dış mekânlarda ise güneş enerjisiyle çalışan lambaları tercih edebilirsiniz.

2#

Bazı basit alışkanlıklar edinerek evde harcadığınız su miktarını kolayca azaltabilirsiniz. Temizlik yaparken, diş fırçalarken suyu boşa akıtmamak, bulaşık makinenizi iyice dolmadan çalıştırmamak fazla su tüketimine karşı alabileceğiniz en basit önlemler arasında bulunuyor.

3#

Yiyecekten temizlik malzemesine evinizde kullandığınız ürünleri seçerken özen göstererek de ekolojik dengeyi koruyabilirsiniz. Doğal malzemelerle yapılmış temizleyici alternatifleri, çamaşır ve bulaşık deterjanları hem sağlığınızı hem de gezegenin geleceğini korumanıza yardımcı olacaktır.

4#
enerji tasarrufu

Elektronik aletlerin kullanılmadığı zamanlarda da elektrik harcadığını unutmayın. Uyku modunda bırakılan televizyonları, bilgisayarları ve çay makinelerini kapatarak bile kullandığınız enerji miktarını azaltabilirsiniz. Telefon şarjlarını fişte bırakmamak, ütü ve su ısıtıcısı gibi çok elektrik harcayan aletleri tasarruflu kullanmak dünyanın geleceğinde bir fark yaratmanızı sağlayabilir.

5#
enerji tasarrufu

Evinizi verimli bir şekilde yalıtmak ısınmak için daha az enerjiye ihtiyacınız olacağı anlamına gelir. Kışın soğuktan korunmak için kalın perdeler kullanabilir, camlara silikon çekebilir ya da pencerelerin etrafına yalıtım amaçlı süngerlerden takabilirsiniz.

6#
tasarruf, enerji tasarrufu

Her birimiz ulaşım, ısınma gibi enerji tüketimine ihtiyaç duyduğumuz durumlar sonucunda atmosfere zarar veriyoruz ve verdiğimiz bu zararın ölçüsü “karbon ayak izi” olarak tanımlanıyor. Sürdürülebilir bir yaşam için yapabilecekleriniz arasında karbon izinizi azaltmak da bulunuyor. İşe giderken araba yerine toplu taşımayı tercih etmek, araba kullanmanız şart ise birkaç kişi aynı arabayla işe gidip gelmek karbon izinizi azaltmanız için en kolay uygulanabilecek yöntemler arasındadır.

7#
enerji tasarrufu

Alışveriş yaparken doğada çözünmesi zor olan plastik malzemeleri, plastik ambalajları es geçmek, evinizden çıkan çöpleri ayrıştırmak ve geri dönüşüme kazandırmak gezegenimizin hayatını sürdürmek ve gelecek nesillere aktarmak için yapabilecekleriniz arasında bulunuyor.

8#
kız çocuğu, çocuk

Sürdürülebilir bir yaşam için yapabilecekleriniz arasında en önemlisi ise bu bilinci ailenizdekilere özellikle de çocuklarınıza aktarmak. Onlara küçük yaşlardan itibaren doğayı ve doğanın biz insanlara sağladığı kaynakları nasıl koruyabileceklerini açıklayıp, sizi örnek alarak doğru davranışları sergilemelerini sağlayabilirsiniz.

akin aksoy