Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
17758
post-template-default,single,single-post,postid-17758,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Dünyayı Pembe Görmemizi Sağlayan Pasta Çeşitleri

Çocuklar başta olmak üzere yapmayı en sevdiğimiz eylemlerden biridir pasta yemek, çünkü tatları, şekilleri, kokuları, renkleri ile bedenimize tarifsiz bir mutluluk yüklerler ve bu mutluluk birkaç dakikalığına da olsa dünyayı pespembe görmemize neden olur. Yine de biz tedbiri elden bırakmadan tükettiğiniz şeker oranına dikkat etmenizi tavsiye edelim ve birbirinden güzel pasta çeşitlerini karşınıza getirelim.

1#

Genellikle en az iki katmandan oluşan cheesecake’in alt katmanı bisküvi parçaları ya da sünger kek gibi hamur işinden, orta katmanı krem peynir, yumurta ve şeker karışımından oluşur. Şaşıracaksınız ama 4000 yıllık bir geçmişi olduğu düşünülen ürünün, adında geçtiği gibi mi kek mi yoksa tarifi nedeniyle turta mı olduğu tartışma konusudur fakat pasta diyenler de hatırı sayılır çoğunluktadır.

2#

Üstü çikolata kaplı, ortası krema dolgulu iki parça hamurdan oluşan ekler, Fransızların diliyle éclair, bu ülkenin dünyaya sunduğu en güzel tatlardan biri. Kelime, Fransızcada şimşek çakması anlamına geliyor ve bu isim eklerin tek lokmalık oluşundan kaynaklanıyor. Önceleri sadece çikolata ile yapılan pastanın günümüzde limon, çilek hatta kahveli gibi farklı versiyonları da bulunuyor.

3#

Bizim kültürümüzde pasta dendiği vakit akıllara ilk gelen görüntü yaş pastaya aittir. Doğum günü ya da düğün günü gibi özel günlerde farklı içerik ve formlarda üretilen yaş pastalar misafirlere çay yanında ikram edilen en özel tatlardan biridir. Ve gittikçe yayılmaya başlayan butik pastacılık sayesinde yaş pastaların sayısız içerik ve görüntüye ulaşması da sevindirici bir gelişme…

4#

Krema, meyve parçalı krema ya da reçel gibi tatların, un, şeker ve yumurtadan yapılan ince sünger keke yayılması ve rulo şeklinde sarılması. İşte bu yöntemle yapılan rulo pastanın orijinal adı İsviçre rulosu olsa da İsviçre ile herhangi bir ilgisinin olmadığı biliniyor. Yaşı tutanlar hatırlayacaktır, eskiden misafirliğe giderken özellikle baton pasta da denilen bu rulo pasta tercih edilirdi.

5#

Kıtır kıtır ama damakta anında eriyen hamuru… Meyve parçasının hemen altındaki kreması… Üstünde ana rengi belirleyen kivi, muz, vişne ya da çilek parçacığı… Minik tartoletler bu hayatı pembe görmemizin nedenlerinden biri. Evde kolaylıkla yapılabilen bu minik pastalar da çay saatlerinin en şık ve lezzetli eşlikçilerindendir.

6#

Ufalanmış bisküvilerin tıpkı bir mozaik gibi bir araya gelerek oluşturduğu lezzette sıra. Mozaik pasta annelerimizin yapmayı en çok sevdiği tariflerden biri olsa gerek. Bunun nedeni malzemelerinin kolay ulaşılır, yapım sürecinin ise oldukça basit olması. Ana malzemesi kakao, bisküvi, tereyağı, şeker ve süt olan pasta pişirmeden dondurucuda bekleterek sunuma hazır hale getiriliyor.

7#

Bu minik şaheserlerin petit four olan ismi Fransızcada dilimize pötifur olarak geçmiş ve bu kelime “küçük fırın” anlamına geliyor. Hamurun jöle, krema, meyve parçacıkları gibi aksesuarlarla dekore edilmesi ile yapılan pötifurların ismi kimi zaman ekler ya da tartoletler için de kullanılıyor. Bununla birlikte pötifurların tuzlu ve kuru olanları da bulunuyor.

 1,342 okunma

akin aksoy