Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
15417
post-template-default,single,single-post,postid-15417,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Dünya’nın En Küçük Kıtasında Dünya’nın En Büyük Canlısı

İngilizce adıyla Great Barrier Reef, Türkçesi Büyük Bariyer Resifi… Yeryüzündeki en estetik, en ilginç, en doğal oluşumlardan birini birbirinden güzel fotoğraflarla ekranlarınıza getiriyoruz.

1#

Milyonlarca küçük mercandan oluşan koloniler bir araya gelerek tam 25 milyon yıl önce Avusturalya kıtasının kuzeydoğusundaki en büyük canlı organizmayı yani Büyük Bariyer Resifi’ni oluşturdu.

2#

Gezegenimizin yörüngesindeki araçlardan çıplak gözle görülebilen tek canlı Büyük Bariyer Resifi’dir. 2900 resif ile 1050 adanın birleşmesiyle 2250 kilometre uzunluğundaki bir alanı kaplar.

3#

Bu dev canlı kendi içinde olağanüstü bir biyoçeşitlilik barındırır. Binlerce yumuşakça, yüzlerce balık, onlarca mercan, kuş, balina ve yunus türü Büyük Bariyer Resifi’nin adeta vücudunu oluşturur.

4#

Büyük Bariyer Resifi’nin varlığı Aborijinler tarafından biliniyordu elbette ama tüm dünyanın haberdar olması 1770 yılında İngiliz denizci ve kâşif James Cook’un gemisinin bu bölgede karaya oturmasıyla gerçekleşti.

5#

25 milyon yaşındaki Büyük Bariyer Resifi 20. yüzyılda, 1981 yılında UNESCO “Dünya üzerindeki en etkileyici deniz alanı” olması sebebiyle Dünya Mirası Sit Alanı ilan etti.

6#

Dünyanın her yerinden gelip Avustralya’nın Queensland sahili açıklarında canlı organizmaların oluşturduğu Büyük Bariyer Resifi’ni yakından görmek isteyenler sualtına dalış yaparak olağanüstü deneyimler yaşıyor.

7#

Deniz uçağı, cam tabanlı tekneler, yelken ve helikopter gibi araçlarla deniz üstünden de seyredilebilen Büyük Bariyer Resifi ne yazık ki açılan maden alanları, yanlış avlanma benzeri nedenlerle günümüzde büyük tehdit altında!

8#

Dünya’mız resiflerin ölümüne daha önce tanık olmuştu; Florida Resifi, Mercan Üçgeni bunun örneklerindendir. Çevresel felaketler nedeniyle Büyük Bariyer Resifi’nin de ölümle karşı karşıya olduğu haberleri gelmeye devam ediyor.

 17 okunma

akin aksoy