Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
13423
post-template-default,single,single-post,postid-13423,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Dünyanın En İlginç 9 Çiçeği

Dünyanın en güzel görünen ve en güzel kokan canlılarıdır çiçekler… Varlıklarıyla dünyamızı, evlerimizi hatta ruhlarımızı güzelleştirirler. Ama bu listemizde güzel olduğu kadar kötü de kokabilen hatta görüntüsüyle ürkütebilen alışılmışın dışındaki çiçeklerden söz edeceğiz. İşte listemiz ve dünyanın en ilginç 9 çiçeği…

1#

1 mm çapındaki varlığıyla fark edilmesi oldukça zor olan udumbara çiçeğinin aslında bir çiçek değil böcek yumurtası olduğu artık biliniyor. Udumbara Sanskritçe’de “cennetten gelen uğurlu çiçek” demekmiş.

2#

Hepimizin bildiği adıyla akşamsefasının kökleri aslında Amerika’nın tropikal bölgelerine dayanıyor. Çiçeğin ilginç tarafı ise akşamüstü açıp sabah olunca kapanması…

3#

Avusturalya’nın posta pulunda yer verilecek kadar ünlenmiş bir çiçeği uçan ördek orkidesi… Adından da anlaşılacağı gibi ördeğe benzeyen görüntüsüyle hayrete düşürüyor.

4#

Çiçekleri hep güzel kokar biliriz oysa kokusundan dolayı ceset çiçeği adını alan bitki nadir açan en büyük çiçek olarak biliniyor.

5#

Fotoğrafta gördüğünüz orkide neye benziyor diye sorsak ne cevap verirdiniz? Yanılmadınız; bu çiçek dünyanın her yerinde maymun orkidesi olarak anılıyor.

6#

Dişi yaban arısına benzeyen ve bu nedenle yaban arısı orkidesi adını alan çiçeğe bakar mısınız? Çiçek arıları bu benzeyişle cezbederek kendine çekiyormuş.

7#

Kuru kafaya benzeyen bu çiçek tüm dünyada Yıldız Savaşları filmindeki karakterin adıyla anılıyor: Darth Vader çiçeği… Bu ilginç çiçek aynı zamanda zehirli.

8#

Fotoğrafa bakınca siz de kundaklanmış bebekler görüyor musunuz? Bir orkide türü olan çiçeğin Latince adı anguloa uniflora…

9#

Ruj sürülmüş bir dudağı andıran bu ilginç çiçek Güney Amerika ülkelerindeki tropikal bölgelerde yetişiyor.

akin aksoy