Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
22498
post-template-default,single,single-post,postid-22498,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

DÜNYANIN DÖRT BİR TARAFINDAN METROPOL MANZARALARI

Bir şehrin metropol sayılabilmesi için, ülkedeki diğer yerleşimlere göre kültürel, ekonomik, mimari, nüfus gibi olgular bakımından gelişmiş olması ve öne çıkması gerekir. Metropol kelime olarak, Yunanca anakent anlamına gelen metropolis kelimesinden türemiştir. Sayfamızda dünyadaki metropollerden bazılarını görebilirsiniz.

1#

2020 yılına göre 83 milyonun üstüne çıkan Türkiye nüfusunun %18,49’u İstanbul’da yaşıyor. İstanbul, 15 milyonun üstündeki insan sayısıyla, 131 ülkeden daha kalabalık bir nüfusa sahip. Fakat bu eşsiz şehir, yüksek nüfusundan ziyade kültürel, tarihi, ekonomik ve mimari değerleriyle büyük bir metropoldür.

2#

1.104 km2’lik bir alanda 7,5 milyona yaklaşan nüfusuyla Hong Kong, dünyanın en kalabalık metropollerinden biridir. Güney Çin Denizi kıyısındaki konumuyla, eskiden tarım ve balıkçılıkla uğraşılan bir yerleşim yeri olan Hong Kong, günümüzde gökdelenlerin kuşattığı bir siluete sahiptir.

3#

Hindistan’ın kuzeyindeki Delhi, ülkesinin ekonomik açıdan taşıyıcı şehirlerindendir. 2020 yılı verilerine göre 30 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık ikinci şehridir, bilindiği gibi listede ilk sıra uzun zamandır Tokyo’nundur. Bu büyük metropol, Yeni ve Eski Delhi olarak iki ayrı bölgeden oluşur.

4#

İstanbul, Paris ve Moskova’nın ardından Avrupa’nın en kalabalık şehri olan Londra, dünyanın en popüler metropolleri arasındadır. Şehrin öne çıkan özelliklerinden bir diğeri ise etnik açıdan bir hayli kozmopolit olması ve sınırları içinde yaklaşık 300 farklı dilin konuşulmasıdır.

5#

Lizbon, 3 milyona yaklaşan nüfusuyla, ülkesinin dörtte birini sınırları içinde barındıran önemli metropollerdendir. Portekiz’in başkenti ve en büyük şehri olan Lizbon, tarihi ve kültürel dokusuyla etkileyici bir geçmişe sahiptir.

6#

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp, Osmanlı izleri barındıran tarihi geçmişi, kültürel değerleri ve endüstriyel birikimiyle Avrupa’nın özgün metropollerinden biridir. Üsküp aynı zamanda, yüksek dağları ve büyük gölleriyle doğayla da kucaklaşan şehirlerdendir.

7#

12 milyonu aşan nüfusuyla Güney Amerika’nın en büyük şehirlerinden olan São Paulo, Brezilya’nın 26 eyaletinden birinin de başkentidir. Bu büyük metropol, ülkesinin sanayi, ticaret, finans ve kültür merkezi olarak öne çıkmaktadır.

 5,795 okunma

Derya Ülkar