Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
17181
post-template-default,single,single-post,postid-17181,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
kadın oyuncular

Dünya Sinemasından Efsane Aktrisler

Daha önce hazırladığımız Türk Sineması’nın Efsane Aktrisleri listemizi dünya sinemasından efsane yüzleri de ekleyerek genişletiyoruz. Onlar en az kendi sanatçılarımız kadar kanıksadığımız, oyunculuklarına hayran kaldığımız, bildiğimiz, tanıdığımız dünya starları… Ve güzel yüzleriyle şimdi de Kültür ve Yaşam sayfasındalar!

1#

80’li yıllarda sinemayı bırakmasına rağmen hafızalardaki yeri taptaze olan Sophia Loren’le açıyoruz perdeyi. Gerçi bu açıklamasının ardından birkaç film daha çevirdi ama onu zihinlerimizde bu kadar canlı ve genç tutan çok daha eski tarihli filmleriydi. 1934 Roma doğumlu sanatçı her ne kadar Akademi Ödülü’nü Kızım ve Ben isimli dramayla aldıysa da çoğumuzun gönlünde popüler İtalyan komedileriyle taht kurdu.

2#

Antik Mısır’ın efsanevi kraliçesi Kleopatra’nın sinema perdesinde nefes alıp vermesini sağlayan bir aktris varsa o da Elizabeth Taylor olsa gerek… Elbette bunu başrolünü aldığı 5.5 saatlik Kleopatra filmiyle yapmıştı. 1932 doğumlu sanatçı 79 yaşında hayatını kaybetti ama bir dönem sinemaya vurduğu damga adından hala söz ettirecek kadar güçlü ve etkiliydi.

3#

Dünya sinemasının en zarif kadını sizce kim diye sorulsa bütün parmakların Audrey Hepburn’ü göstereceğinden şüphemiz yok. Zaten gerçekteki halinin ona Akademi Ödülü’nü getiren Roman Holiday filmindeki prensesten ne farkı vardı ki? İnce, kırılgan, saf ve duygulu… Bilmeyenler için söyleyelim 1929-1993 yılları arasında yaşayan aktris moda ikonu bir balerindi de.

4#

Ve sırada gerçekten prenses unvanı almış bir aktris var… Henüz 52 yaşında bir trafik kazasında hayatını kaybeden Grace Kelly, hem sinemanın en güzel hem de Monako Kraliyet Ailesi’nin en çarpıcı yüzüydü. Bu narin sarışın aynı zamanda gerilim filmlerinin usta yönetmeni Alfred Hitchcock’un vazgeçemediği oyunculardan biriydi. Oyunculuğu konusunda en dikkat çektiği film ise 1954 yapımlı Taşralı Kız olmuştu.

5#

Jane Fonda, kadın haklarına duyarlı bir aktivist olarak dönem dönem sinemaya ara vermişse de bağlarını hiçbir zaman tamamen koparmadı. 82 yaşındaki oyuncu bütün canlılığıyla hala ekranlarda ve baba mesleğini bırakmaya hiç de niyeti olmadığı biliniyor. İki Oscar Ödüllü Amerikalı aktris bu enerjisini uzun yıllardır yaptığı spora ve genlerine borçlu olduğunu dile getiriyor.

6#

Günümüzde genç-yaşlı herkesin hayranlık duyduğu aktrislerden biri de 1949 doğumlu Meryl Streep. Sophie’nin Seçimi, Karanlıkta Bir Çığlık, Yaşamın Kıyısından ya da son dönemlere ait Demir Leydi, Florence ve sair. Dünya sinemasında önemli yer tutan 50’nin üstünde film ve onlarca prestijli ödül onu efsaneleşen isimler arasına çoktan aldı bile…

 2,512 okunma

akin aksoy