Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
11145
post-template-default,single,single-post,postid-11145,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Dilini Bilmediğiniz Ülkeleri Seyahat Ederken Zorluk Yaşamamanız İçin 8 Öneri

Farklı kültürler ile yerinde tanışmak, daha önce görmediğiniz coğrafyaları keşfetmek her zaman güzeldir; güzeldir ama gittiğiniz yerin dilini bilmiyorsanız seyahatinizde bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Avrupa ülkelerinde yolunuzu bulmak daha kolay olsa da seyahatinizi farklı kıtalara genişlettiğinizde yerel dili bilmemek bir soruna dönüşebilir. Seyahat sever okurlarımızı düşündük ve dilini bilmediğiniz bir ülkede zorluk yaşamamanız için neler yapabileceğinizi listeledik.

1#
bonsoir, iletişim, communication

Dilini bilmediğiniz bir ülkede rahat etmenin en kolay yolu o dildeki bazı basit kelimeleri öğrenmek… “Günaydın, merhaba, iyi akşamlar” gibi kelimeler şehrin sakinleriyle iletişiminizi daha samimi bir boyuta taşıyabilir, “yardım, tuvalet“ gibi kelimeleri öğrenmek ise sizi zor durumlardan kurtarabilir.

2#

İlk kez gittiğiniz bir şehirde konaklayacağınız otelin yerini bulmak genellikle zor olur, hele o ülkenin dilini bilmiyorsanız tatiliniz sıkıntıyla başlayabilir. Gideceğiniz otelin adını ve adresini bir kâğıda yazın, ismi telaffuz edemeseniz bile bu kâğıdı bir şehir sakinine göstererek yolunuzu bulabilirsiniz.

3#

Kendi ülkeniz içinde bile seyahat edecek olsanız yola çıkmadan önce bolca araştırma yapmak daha verimli ve sorunsuz bir tatil geçirmenizi sağlar, fakat konu dilini bilmediğiniz bir ülke olduğunda araştırma işini daha da ciddiye almalısınız. Gideceğiniz şehirde hangi ulaşım araçlarını kullanabileceğinizi, bu araçların biletlerini nasıl satın alacağınızı önceden bilmeniz, hatta mümkünse bu biletleri yola çıkmadan önce internetten satın almanız işinizi kolaylaştıracaktır.

4#

Gideceğiniz ülkenin gelenekleri farklı olabilir, bizim kültürümüzde kibarlık olarak görülen bazı hareketler orada kaba davranışlara karşılık gelebilir. Yanlış anlaşılarak seyahatinizin tadını kaçırmamak için gideceğiniz ülkenin kültürü hakkında bilgi edinin, bunun için seyahat severlerin kurduğu forumlara, blog yazılarına başvurabilirsiniz.

5#

Seyahatiniz boyunca cebinizde kalem ve not defteri taşımayı alışkanlık haline getirin. Bu defteri şehir sakinlerinden aldığınız tavsiyeleri not etmek için kullanabilir hatta konuşarak iletişim sağlayamadığınız noktalarda derdinizi çizerek anlatabilirsiniz.

6#

Dilini bilmediğiniz bir ülkeyi ziyaret ederken teknolojinin nimetlerinden de faydalanabilirsiniz. Yola çıkmadan önce akıllı telefonunuza çeviri yapan aplikasyonları indirmeyi unutmayın. Bu uygulamalar hem konuşmaları hem de yazılı metinleri saniyeler içinde çevirebiliyor.

7#

Akıllı telefonunuzun seyahat sırasında kullanabileceğiniz bir diğer özelliği ise GPS sayesinde geçtiğiniz yolları kaydedebilecek olmanız. Böylece yolunuzu kaybederek otelinize geri dönememe riskini tatilinizden uzak tutmuş olursunuz. Eğer seyahatinizde mobil internete ulaşımınız mümkün olamayacaksa, yola çıkmadan önce internete gerek duymayan bir şehir haritasını telefonunuza indirebilirsiniz.

8#

Cep telefonları gündelik hayatta olduğu gibi tatilde de birçok kolaylık sağlıyor ama ne yazık ki şarjları kötü zamanlarda bitebiliyor. Siz böyle bir duruma karşı önleminizi alın ve çantanıza hem telefonunuzu şarj edebilmek için bir güç kaynağı (powerbank) hem de gittiğiniz şehrin haritasını ve toplu taşıma çizelgelerini koymayı unutmayın.

 1,210 okunma

akin aksoy