Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
8355
post-template-default,single,single-post,postid-8355,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
anne, baba

Çocuklarınıza Geleceğini Korumayı Anlatmanın 8 Tatlı Yolu

Çocuklarınızın parlak bir gelecek yaşamaları için iyi bir eğitim almaları kadar iyi alışkanlıklar edinmeleri de büyük önem taşıyor. Onlara küçük yaşta kazandırabileceğiniz olumlu alışkanlıklardan biri de, maddi kaynaklarını doğru bir şekilde yönetmek ve tasarruflarını verimli bir şekilde değerlendirmektir. Çocuklarınıza para biriktirmeyi, tasarruf yapmayı öğretmenin en güzel yollarını araştırdık ve listemizde bir araya getirdik.

1#

“Ağaç yaşken eğilir” atasözüne birçok bilimsel araştırma da katılıyor ve çocukların para harcama ve biriktirme alışkanlıklarının 3 yaşında şekillenmeye başladığını, 7 yaşında da büyük oranda tamamlandığını gösteriyor. Bu sebeple, çocuklarınıza para kullanma eğitimi vermek için ne kadar erken davranırsanız o kadar iyi olduğunu unutmayın.

2#
birikim

Çocuklara parayı idare etmeyi öğretmenin en güzel yollarından biri, çocuğunuza bir kumbara hediye etmek. Kumbara, çocukların henüz yaşları çok küçükken bile para biriktirme deneyimi yaşamalarını ve içine attıkları bozuk paraların nasıl büyük meblağlara dönüştüğünü görmelerini sağlıyor.

3#
küçük alışveriş arabası

Çocuklarınız henüz okula gitmiyorsa ve kendi harcamalarını yapmak için çok küçüklerse onlarla oyun oynarken para harcayacakları mizansenler yaratabilir, alışveriş deneyimi yaşamalarını sağlayabilirsiniz.

4#

Çocukların para idare etmeyi tecrübe etmeleri için harçlık ödemelerini belli bir düzene oturtmanız büyük önem taşıyor. Çocuğunuza küçükken haftalık, daha büyüdüğünde ise aylık harçlık verin… Böylece paralarını idareli kullanmayı, aldıkları harçlığı bir çırpıda harcamamayı öğrenebilirler.

5#
çocuk, laptop,

Zamane çocukları doğdukları günden itibaren kredi kartının para yerine kullanıldığına şahit oluyorlar… Kredi kartının aslında nasıl bir ürün olduğunu, ne şekilde kullanılması gerektiğini onlara açıklayın; böylece kredi kartı kullanmanın da para harcamak demek olduğunu kavrayabilirler.

6#
eğitim, öğretim

Çocuklarınız harçlıklarının idaresinden kendileri sorumlu olsa da onlara paralarını nasıl harcayacakları konusunda rehberlik etmeye çalışın. Yapmayı düşündükleri harcamaları onlarla konuşun, neye daha çok ihtiyacı olduğunu, hangi harcamaya öncelik vermesi gerektiğini anlamasını sağlayın.

7#
para

Çocuğunuz pahalı bir şey almak istediğinde ona para biriktirmesi için yardımcı olun. Böylece harçlığından arttırarak para biriktirmeyi öğrenecektir. Onu bir amaç uğruna para biriktirmeye teşvik etmek için birikimlerine biraz katkı da sağlayabilirsiniz.

8#
aile

Biliyoruz ki bir örnek bin nasihatten iyidir. Bu yüzden siz aile bütçesini planlarken çocuğunuzun da yanınızda olmasını sağlayabilirsiniz… Böylece sizi izleyerek doğru bir şekilde bütçe hazırlamayı öğrenebilir, ev ekonomisi hakkında bir fikir edinebilirler.

 1,563 okunma

akin aksoy