Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
13012
post-template-default,single,single-post,postid-13012,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Cumhuriyetimizin İlk Yıllarından 7 Fotoğrafla Cumhuriyet Bayramı

Uzun yıllar süren savaşların, verilen büyük mücadelenin sonu zafere çıkmış, en nihayetinde 29 Ekim 1923 günü yeni Türk Devletinin yönetim şekli ilan edilmişti: Cumhuriyet! Kutlamayı sonuna kadar hak etmiş bir millet için 29 Ekim’lerin “bayram günü” olması 1925 yılında çıkarılan bir kanunla kabul edildi. Hepimiz çocukluğumuzdan günümüze yapılan kutlamaları hatırlıyoruz; bu listemizde de Cumhuriyetimizin ilk yıllarındaki kutlamaların fotoğraflara nasıl yansıdığını göreceğiz.

1#

Beyazıt’ta 29 Ekim şenlikleri için kurulmuş bir tak… Işıklı panoda eski harflerle “hoş geldiniz” yazıyor.

2#

Öğretmen ve öğrencileri kortej arabası eşliğinde Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor. Fotoğraf 1929’dan armağan…

3#

Resmikabuller ve resmigeçitlerle başlayan kutlamalar akşamları fener alaylarına dönüşür, sadece karaya değil, deniz ve havaya da bayram coşkusu dolardı. O günlerdeki Boğaz kutlamalardan bir kare…

4#

1930 yılındaki Cumhuriyet kortejinde atlı arabasıyla geçiş yapan Musiki Yurdu üyeleri…

5#

Çiçeklerle bezenmiş bir kortej arabası… Arabanın tekerleklerinin dahi süslenmiş olduğuna dikkatinizi çekeriz…

6#

Cumhuriyetin kuruluşunun 10. yılına denk gelen 1933 ise çıkarılan kanunla Cumhuriyet Bayramı’nın tam üç gün sürdüğü ve 29 Ekim gününün tatil edildiği yıl oldu. “Onuncu Yıl Marşı” da bu yıl bestelendi.

7#

Kısa sürede kalkınan bir ülkenin, hem kuruluşuna hem devirdiği yıllara bakıp gururlandığı günlerdi 29 Ekim’ler… Kutlamalar hem devlet katında hem halk tarafında çoluk çocuk genç yaşlı demeden sürmüş, Cumhuriyet Bayramı kalabalıklarla kutlanmıştı.

 1,701 okunma

akin aksoy