Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
10271
post-template-default,single,single-post,postid-10271,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
komik kediler

Cep Telefonunuzla En İyi Fotoğraf Karesini Yakalamanızı Sağlayacak 8 Öneri

Gün geçtikçe cep telefonlarının kameraları daha da gelişiyor ve telefonlarımızla çektiğimiz fotoğraflar albümleri dolduruyor, sosyal medya hesaplarını renklendiriyor. Bu listemizde cep telefonunuzu kullanarak çektiğiniz fotoğrafları güzelleştirmek, farklılaştırmak için önerilerimizi sıralıyoruz.

1#
fotoğraf ayarları

Güzel fotoğraf çekmenin püf noktalarından biri etkileyici kompozisyonlar… Bunun için kameranızın kılavuz çizgileri (gridline) özelliğini açın ve fotoğrafını çekeceğiniz nesneyi fotoğraf karesinin içine yerleştirirken bu kılavuz çizgilerden yardım alın.

2#
fotoğraf ayarları

Işığın yetersiz olduğu durumlarda yardımınıza koşan flaş, yanlış kullanıldığı zaman fotoğrafınızda istenmeyen parlaklıklar oluşturabileceği gibi doğru kullanıldığında zorlu ışık koşullarında bile fotoğraf çekmenizi sağlayabilir. Bu yüzden kameranızın flaşını etkili bir şekilde kullanmayı öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

3#
fotoğraf ayarları

Fotoğraf, ışıkla yazmak anlamına geliyor. Bu yüzden ışığı iyi yönetmek güzel fotoğraf çekmenin püf noktası diyebiliriz. Yaratıcılığınızı kameranın ortalama bir ışığa göre düzenlenmiş fabrika ayarlarıyla sınırlamaktansa manuel pozlama ayarlarını kullanmayı tercih edebilir, böylece fotoğraftaki ışıklı ve gölgeli alanları arzu ettiğiniz gibi dengeleyerek fotoğrafınızda farklılık yaratabilirsiniz.

4#

Telefonların kameralarında farklı etkileri bulunan birçok filtre yer alıyor. Bu filtreleri bilinçsiz bir şekilde kullanmak çektiğiniz fotoğrafı bir karmaşaya döndürebilir. Diğer yandan filtreleri doğru yerde ve oranda kullanarak fotoğraflarınızın kalitesini arttırabilirsiniz. Hangi filtrenin hangi etkiyi yarattığını araştırmanızı ve gerektiği durumlarda kullanmanızı öneriyoruz.

5#

Cep telefonları bulunan kameraların oldukça faydalı özelliklerinden biri de zamanlayıcı. Özellikle sevdiklerinizle beraber geçirdiğiniz güzel anları ölümsüzleştirirken bu özelliği kullanmayı tercih edebilirsiniz.

6#

Fotoğraflarınızda dramatik etkiler yaratmak için ışığı yaratıcı şekillerde kullanmayı deneyebilirsiniz. Örneğin fotoğrafını çekeceğiniz kişiyi veya nesneyi ışığın tam önüne yerleştirerek fotoğrafınızda değişik bir etki yaratabilirsiniz.

7#
fotoğraf ayarları

Etkileyici bir fotoğraf için karenin içindeki bazı alanları daha net bazı alanları ise flu kullanmayı deneyebilirsiniz. Birçok telefon kamerasının istediğiniz bölgeleri netleştirmenizi sağlayan özellikleri bulunuyor. Eğer kameranızda böyle bir özellik yoksa manuel pozlama ayarlarından diyafram ayarlarını değiştirebilirsiniz.

8#

Telefon kameralarında bulunan panoramik çekim modu sayesinde göz alabildiğince uzanan manzaraları, şehir görüntülerini de fotoğraflayabilirsiniz. Panoramik modu kullanırken elinizi titretmemeye özen göstermenizde fayda var.

 2,063 okunma

akin aksoy