Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
22153
post-template-default,single,single-post,postid-22153,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

BU CANLILARIN NESLİ TEHDİT ALTINDA

Dünyamızı paylaştığımız, bizden çok daha önce yeryüzünü yaşam alanı edinmiş hayvanlardan bazılarının nesli tehdit altında, bazıları da var ki nesli tükenmek üzere… Onları kurtarmak, nesillerini devam ettirmelerini sağlamak için bilgilenmemiz ve bilinçlenmemiz gerekli…

1#

Penguen kolonilerini bir fotoğraf veya video aracılığı ile görmek bile insana büyük mutluluk yaşatan bir olaydır. Ne var ki dünyanın en büyük penguen kolonilerinden olan Arjantin’in Patagonya bölgesindeki Macellan penguenleri küresel ısınma nedeniyle tehdit altındalar. Adını Portekizli denizci Ferdinand Magellan’dan alan bu penguenlerin doğal ortamlarının korunması için bölgede büyük çaba harcanıyor.

2#

Deniz kaplumbağası olan caretta carettalar yavrulama dönemi dışında karaya çıkmayan, yumurtalarını kumsallarda açtıkları çukurlara gömen, iki ayın sonunda yumurtadan çıkan yavruları da hiç tereddüt yaşamadan denize doğru yönelen sevimli canlılardır. En geniş yumurtlama alanları ülkemizin güney sahilleridir. Ne yazık ki ışık kirliliği ve insan kalabalığı nedeniyle caretta carettalar tehdit altında bulunmaktadır.

3#

Deri sırtlı deniz kaplumbağasının boyunun 2 metreyi, ağırlığının ise 600 kilogramı bulabildiğini biliyor muydunuz? En büyük deniz kaplumbağası unvanını taşıyan canlının kabuğu diğer kaplumbağalar gibi kemiksi bir dokudan değil bağ dokudan oluşur. Kabuklarında dikey kabartmalar bulunan bu özel canlıların hayatları en çok, denizlere atılan büyük plastik torbaları denizanası zannederek yedikleri için tehlikeye girmektedir.

4#

Kürklerindeki uyumlu çizgilerle sanatsal bir tablo gibi arzıendam eden Sumatra kaplanları, parmak aralarındaki perdeler sayesinde aynı zamanda birer yüzücüdürler. Endonezya’nın batısındaki Sumatra adasında yaşayan, tropikal ekosistemi seven canlıların yaşam alanları insan tarafından yapılan tarım ve çiftçilik nedeniyle gittikçe azalmaktadır.

5#

Baş kısımlarında tüy olmaması nedeniyle kelaynak ismini alan kuşlar, kırmızı bir yüz ve kafaya, uzun kıvrık kırmızı gagaya sahiptirler. Cilalanmışçasına parlak görünen kelaynak kuşlarının yaşam alanları o kadar geniştir ki Alpler’den Kızıldeniz’e, Fas’tan Güneydoğu Anadolu’ya kadar uzanan coğrafyada görülebilirler. Bu güzel kuşların neslini tehlikeye sokan nedenlerin başında ise avcılık gelmektedir.

6#

Mako köpekbalıklarının kısa ve uzun yüzgeçli olarak iki türü bulunur. Kısa yüzgeçli köpekbalıkları tüm köpek balıkları içinde en hızlı olandır. Mavi sırtlı, gümüş karınlı canlıların bu denli hızlı olmalarında vücut yapılarının torpil şeklinde olması da gösterilmekte. Eti bazı ülkelerde çok değerli olduğundan bu canlılar da avcılık tehdidi ile karşı karşıyadır.

7#

Son derece yırtıcı canlılar olan Komodo ejderleri yeryüzündeki en büyük kertenkelelerdir. Boyu 3 metreyi bulabilen hayvanlar isimlerini Endonezya’nın Komodo Adası’ndan alır. Bu devasa canlıların nesli tükenmek üzere olan hayvanlar arasına girme nedenleri olarak; bilinçsiz kentleşme, avlanma, su ve toprak kirliliği sayılabilir.

 4,994 okunma

Derya Ülkar