Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
19833
post-template-default,single,single-post,postid-19833,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

BU BÖCEKLER ÇİÇEKLER GİBİ RENGÂRENK

Sizce de insanların doğayı değerlendirme şeklinde bir gariplik yok mu? Karşı karşıya kalsak saniyeler içinde bizi etkisiz hale getirebilecek aslan, kaplan, leopar gibi yırtıcı hayvanlara sempati duyarken, deyim yerindeyse nokta kadar böceklerden pek de haz etmiyoruz. Tabii konu hakkında birçok neden sıralanabilir… Bu arada böcek korkusuna “entomofobi” adı verildiği bilgisini de verelim. Ama konumuz bunlar değil, konumuz rengârenk halleriyle göz kamaştıran böcek türleri…

1#

Birbirinden farklı renk ve desenlerdeki kelebeklerden daha sevimli böcek türü var mıdır bilmiyoruz. Fakat bilinen şu ki aslında kelebeklerin kanatları zar gibi saydamdır ve yoğunlukları farklı olan pullarla kaplıdır. Bu pullar, ışığı kıran ve yansıtan yapıları ile de gözümüze binlerce desen şöleni sunarlar.

2#

Çiçek gibi böcek demek biraz tuhaf kaçacak ama fotoğrafa bakınca bize katılacaksınız. Peygamberdevesinin 2400 türünden biri olan bu canlı en renkli böceklerden biri… Orkideye benzediği için orkide peygamberdevesi olarak da biliniyor.

3#

Sevgiyle avucumuza aldığımız böceklerin başında uğur böcekleri gelir. Kendisi kırmızı rengi en iyi taşıyan canlılardan biridir. 0,5 cm boyları ve siyah benekli kabukları altından çıkardıkları kanatlarıyla pek bir sevimlidirler. Bu arada sadece kırmızı değil, sarı, pembe hatta mavi renginde uğur böcekleri bulunduğunu da ekleyelim.

4#

Bir kolyenin ucuna takılabilecek zariflik ve şıklıkta olan bu böceğin adı, mücevher. Adı üstünde mücevher böceği ışıl ışıl parlayan renkli kabuğuyla ünlü. Çok şaşırtıcı bilgi ise bu renkli böceklerin yumurtalarını yerleştirmek için yanmış hatta yanmakta olan ağaç kabuklarına ihtiyaç duyması ve bu nedenle orman yangınlarının izini sürmeleri!

5#

Kabul edelim ki kumaşlardan gıda ürünlerine kadar birçok şeye musallat olabilen güveler, evimizde karşılaştığımızda pek de sempatiyle baktığımız canlılar değildir. Fakat şu fotoğraftaki pembe güveye bakıp “ah canım ne tatlısın” dememek de elde değil…

6#

Karşınızda, adını kübizmin ustası Picasso’dan alan bir böcek var. Pastel renkli, kübik desenli derisini iki ayda bir değiştiren Picasso böceği, Afrika’da yaşayan bir tür… Böyle naif, sakin göründüğüne bakmayın, öyle delici bir hortumu var ki beslendiği bitkilerde öz diye bir şey bırakmayabiliyor.

7#

Yusufçuklar da göz alıcı renkleriyle ünlü olan böceklerdir. Ve incecik vücut yapılarına rağmen son derece güçlüdürler. Saatte 95 km. hız yapabilen yusufçuklar, başının çevresinde 360 derece dolanabilen gözleriyle de en iyi görme yetisine sahip böcek türleridir.

 610 okunma

akin aksoy