Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
19911
post-template-default,single,single-post,postid-19911,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

BİRBİRİNDEN FARKLI KOKU VE TATLARDAKİ BİTKİSEL SÜTLER

Özellikle veganların ve laktoz intoleransı olanların tercih ettiği bitkisel sütler artık market raflarında rahatlıkla bulunabiliyor. Fakat satın alacağınız bu sütlerde şeker gibi ilaveler olabileceğini, evde kendi yapacağınız bitkisel süte oranla besin değerlerinin düşük kalabileceğini de bilmelisiniz. En iyi fayda için tadını sevdiğiniz ve ihtiyacınız olan ürünü kullanarak evde yapabilirsiniz. Bazı bitkisel sütlerin yan etkisinin olabildiği de bilinmeli ve seçim yaparken buna dikkat edilmeli. Bakın bitkisel süt denince akla ilk gelenler hangileri…

1#

Glutensiz, laktozsuz, düşük kalorili bir ürün olan badem sütünü evde kendiniz de yapabilirsiniz. Tarifi, geceden suya koyduğunuz çiğ bademleri iki katı suyla blenderden geçirip süzmekten ibaret. Ve işte badem sütünüz hazır, buzdolabında saklamayı ve kısa sürede tüketmeyi ihmal etmeyin.

2#

Soya sütü Doğu Asya kökenli soya fasulyesinden elde edilir. Sade içebilir, kahvenize katabilir ya da tatlılarda kullanabilirsiniz. Protein zengini olduğu için diyet programlarının en popüler ürünlerinden biridir ama aklınızda olsun badem sütünden daha fazla kalori içerir.

3#

Yüksek lifli içeriği ile bağırsak dostu olan yulaftan elde edilen süttür. Yoğun bir tadı olan yulaf sütü yemeklerden önce içildiğinde tokluk hissi verir. İçimini kolaylaştırmak ya da tatlandırmak için Hindistan cevizi tozu, tarçın ya da pekmez ilave edebilirsiniz.

4#

Pirinçten elde edilen bir tahıl sütüdür ama içtiğinizde pirinç tadı almayı beklememelisiniz. Yağ ve protein içermeyen pirinç sütü karbonhidrat deposu olduğu için diyet yapanlar değil aksine kilo almak isteyenler tarafından tüketilebilir. Genellikle kahverengi pirinçten yapıldığını da ekleyelim.

5#

Kalp ve kemik sağlığı için bol bol tüketmemiz önerilen cevizin sütü de en az kendisi kadar faydalı bir üründür. Badem sütü tarifinde olduğu gibi cevizleri de akşamdan suda bekletmeli, ertesi gün iki katı taze su eşliğinde blenderden geçirip sonra süzmelisiniz. Üzerine tarçın ilave ederek içerseniz çok daha lezzetli olacaktır.

6#

Güçlü besin değerleri, hoş kokusu ve kendine has tatlı bir tadı olan Hindistan cevizi sütü en sevilen bitkisel sütlerdendir. Yoğun yapıldığında krema kıvamını alan süt kahvelerin en güzel eşlikçisidir, hatta yemeklerde de kullanılabilir. Yine buzdolabında saklamayı ve üç-dört gün içinde tüketmeyi unutmayın.

7#

Tropikal iklim bitkisi olan kajudan elde edilir ve son derece besleyicidir. Yapımı diğer bitkisel sütler gibi oldukça kolaydır. Kaju sütüyle harika smoothie’ler yapabilir, keklerin, kurabiyelerin içine katabilir, içerken bal ya da hurma ile tatlandırmayı deneyebilirsiniz.

akin aksoy