Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
27968
post-template-default,single,single-post,postid-27968,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

BİR TIK’LA ZİYARET EDEBİLECEĞİNİZ SANAL MÜZELER

Dünyanın en ünlü müzeleri, internet sitelerinden sundukları bir özellik ile koleksiyonlarına evinizden çıkmadan erişebilme imkânı sağlıyor. Mona Lisa’dan Van Gogh’a, Zeus Tapınağı’ndan Antik Mısır’a uzanan birçok eser ve müze yazımızda…

1#

Ülkemizin en önemli tarih ve arkeoloji müzelerinden olan Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinde, Anadolu’da yaşamış olan uygarlıklardan geriye kalan arkeolojik eserler kronolojik olarak sergileniyor. Sanal turla gezilebilen müzede Taş Eserler Salonu, Frig ve Eski Tunç Çağı bölümlerini ziyaret etmek mümkün.

2#

Almanya’nın en büyük müzelerinden olan Bergama, bir diğer adıyla Pergamon Müzesi, Berlin’deki Müzeler Adası’ndaki beşinci müze olarak konumlanıyor. Tarihi müze, Bergama ve Milet’ten getirilen Babil İştar Kapısı, Zeus Tapınağı ve Bergama Altarı gibi birçok antik esere ev sahipliği yapıyor.

3#

Metropolitan Müzesi; iki milyondan fazla sanat eserine ev sahipliği yapıyor. Eski Mısır, Roma, Yunan ve Doğu uygarlıklarına ait eserleri incelemek için sanal turların düzenlendiği müzenin web sitesinde çevrimiçi koleksiyonlar, Vincent van Gogh ve Jackson Pollock gibi sanatçıların eserleri de sergileniyor. Ayrıca “Google Cultural Institute” ile birlikte yürüttüğü çalışmayla kendi sitesinde çevrimiçi koleksiyonunda bulunmayan bazı sanat eserlerini de meraklılarıyla buluşturuyor.

4#

Dünyanın en fazla ziyaret edilen müzelerinden olan British Müzesi, insanlık tarihiyle ilgili önemli eserlerin ve arkeolojik kalıntıların bulunduğu bir kültür müzesi. Müzenin sanal turunda Mısır hiyerogliflerinin anahtarı olan Rosetta Taşı, kralların aslan avını anlatan Lion Hunt Rölyefleri gibi önemli eserler sergileniyor.

5#

Yaklaşık 10 futbol sahası büyüklüğü ile dünyanın en büyük müzesi olan Louvre Müzesi, önde gelen sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Müzeye girmek için uzun kuyrukların oluştuğu bu sanat merkezini hiç sıra beklemeden sanal tur ile gezdiğinizde Mona Lisa başta olmak üzere diğer sanat eserlerini görebilir; Apollo Galerisi ve Antik Mısır eserlerinin sergilendiği alanları ziyaret edebilirsiniz.

6#

Rönesans Dönemi’ne ait ünlü eserlerin sergilendiği Uffizi Galerisi, İtalya’nın en önemli ve ünlü sanat müzesi. Dönemin en önemli ailelerinden olan Medici ailesine ait geniş sanat koleksiyonlarının sergilendiği Uffizi Galerisi içinde Botticelli, Lippi, Giotto ve Caravaggio gibi önemli kişilerin eserleri de bulunuyor.

7#

Eserlerinin yanı sıra trajik hayatıyla da merak konusu olan Vincent Willem van Gogh adına kurulan beş katlı müzede, bodrum katı da dâhil olmak üzere tüm eserler kronolojik sırayla sergileniyor. 37 yıllık yaşamının son 10 yılında 2000’e yakın eser üreten Van Gogh’un vefatından sonra kardeşi Theo van Gogh, eserlerin bir araya getirilmesine ön ayak olmuş ve bu müzenin kuruluşundaki ilk adımların atılmasını sağlamış.

 1,043 okunma

Derya Ülkar