Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
27195
post-template-default,single,single-post,postid-27195,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

ASYA’NIN SEVİMLİ PENÇESİ

Nesli tehlike altında olan küçük panda veya diğer adıyla kızıl pandalar çok ürkek canlılardır. Üstünü yalayarak temizlerken bir kediyi andırdığı için “kedi ayısı” da denilen kızıl pandaların zoolojik sınıflandırılması hâlâ tartışılıyor. Kızıl panda, kırmızı panda, kedi ayısı, Himalaya rakunu, tilki ayısı gibi isimlerle de anılan bu sevimli türü yakından tanıyalım.

1#

Kızıl pandanın yaşam alanı Çin, Nepal ve Butan’dadır. Doğu Himalayalar’da yaşayan bu tür; yüksek irtifalı ılıman bambu ormanlarında yaşar. Kuzey Amerika’da kızıl panda fosili bulunsa da günümüzde sadece Güneybatı Çin ve Doğu Himalayalar’ın ılıman ormanlarında yaşarlar.

2#

Kızıl panda ilk kez 1825’te Fransız zoolog Frédéric Cuvier tarafından tanımlanır. Dev pandalardan 48 yıl önce keşfedilen kızıl pandayı gördüğü en güzel hayvan olarak adlandıran Cuvier, bu nedenle ona Latince ateş renginde veya parlayan kedi demek olan “Ailurus fulgens” ismini vermiştir.

3#

Kızıl pandalar, bu türe çok benzeyen dev panda cinsine de ismini vermiştir. Aslında gerçek “panda” kızıl pandalardır ve bir üst maddede belirttiğimiz gibi dev pandalardan daha önce keşfedilmiştir.

4#

Kızıl panda, sıradan bir kedi kadar büyüktür. Vücudu 65 cm ve kuyruğu 60 cm kadar uzun olabilir. Erkekler dişilerden daha ağırdır, yetişkin bir kızıl panda yaklaşık 6 kg gelir. Ortalama yaşam süreleri 23 yıla kadar çıkabilir.

5#

Yüzü rakuna benzeyen kızıl pandanın kendine özgü beyaz desenleri vardır. Gür kuyruğunda ağaçlarda kamufle olmasını sağlayan altı farklı yüzey bulunur. Kalın kürkü hayvanın pençelerini kaplar. Bu sayede kar ve soğuktan korunur.

6#

Kızıl pandaların bilek kemiğinden uzanan ve tırmanmasına yardımcı olan “takma” bir pençesi vardır. Fibula ve kaval kemiğini 180 derece döndürmesini sağlayan bu kavisli pençe, ağaç kabuğunu daha iyi bir açıyla kavramasını sağlar ve döndürülebilir bu ayak pençeleri sayesinde bir ağaçtan baş aşağı inebilen az sayıdaki tür grubuna dâhil olur.

7#

Hem kızıl panda hem de büyük panda Çin’de yaşayıp bambu yiyor olsa da yakın akraba değildir. Büyük pandalar ayılarla; kızıl pandalar ise rakun ya da kokarcayla daha yakın akrabadır.

 326 okunma

Derya Ülkar