Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
28109
post-template-default,single,single-post,postid-28109,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

AFRİKA’NIN CENNET ADASI

Afrika Kıtası’nın doğusunda Tanzanya’ya bağlı iki adadan oluşan Zanzibar’ın ekonomisi baharat üretimi ve turizme dayalı. Buram buram tarih kokan dar sokakları, turkuaz rengi muhteşem denizi ile her yıl ziyaretçi akınına uğrayan ada, balayı adası olarak da biliniyor. Zanzibar hakkında ilginç bilgileri yazımızda listeledik.

1#

Zanzibar hakkındaki en yaygın yanlış bilgi, Zanzibar’ın tek bir ada olduğudur. Hint Okyanusu’nda bulunan bir takımada olan Zanzibar, iki büyük ada (Unguja ve Pemba) başta olmak üzere toplamda 54 adadan oluşmaktadır. Zanzibar’ın toplam nüfusu yaklaşık 1,5 milyondur.

2#

Adanın güney kısmında yer alan Dimbani köyündeki Kizimkazi Mescidi, Doğu Afrika’daki ilk mescit olup; 1107’de Şeyh Said bin Abi Amran tarafından Şirazlı yerleşimcilere yaptırılmıştır. Doğu Afrika’nın bu en eski mescidin çevresinde cihat için gelmiş seyyidlerin kabirleri bulunmaktadır.

3#

Zanzibar’ın insanlığa bıraktığı en önemli kültürel miraslardan biri “Swahili” dilidir. Tanzanya, Kenya, Uganda ve Afrika Birliği’nin millî dili olan Swahiliyi, ilk kez adaya gelen Afrikalılar ada yerlileri ile iletişim kurmak için kullanmışlardır. Swahili dili, Bantu dilleri ile Arapçanın karışımından oluşmakta ve “sahil halkının konuştuğu dil” anlamına gelmektedir.

4#

Ekvator çevresinde yer alan çoğu Doğu Afrika ülkesi gibi Zanzibar’da da 12 saatlik eşit gün ve gece yaşanır. Tropikal iklim kuşağında bulunduğu için sıcak bir havaya sahip olan Zanzibar’da yılın sadece belirli dönemlerinde yağmur yağar. Yağmurlu geçen ayları kısa yağmurlar ve uzun yağmurlar olarak ikiye ayrılır. Uzun yağmurlar mart, nisan ve mayıs aylarında şiddetli bir şekilde yağarken; kısa yağmur mevsimi olan kasım ve aralık aylarında ise hafif şiddetli ve kısa süreli yağışlar gerçekleşir.

5#

Zanzibar; kırmızı kolobus maymunu, servalin geneti ve Zanzibar leoparına ev sahipliği yapmaktadır. Kırmızı kolobus maymunu, Zanzibar’daki nesli tükenmekte olan hayvanlar listesindedir ve diğer hayvanlardan farklı olarak Jozani Ormanı’nda yaşamaktadır. Nesli tükendiği düşünülen Zanzibar leoparının adada yaşayıp yaşamadığı kesin olarak bilinmese de son yıllarda ada halkı tarafından görüldüğü iddiaları Zanzibar leoparının nüfusunun tükenmediğine dair umutları yeşertmiştir.

6#

Adanın merkezi Stone Town’ın labirenti andıran ara sokaklarında gezinirken en dikkat çeken detaylardan biri evlerin kapısıdır. “Zanzibar kapısı” olarak ün salan bu işlemeli kapılar, eskiden evlerin inşasından önce seçilirmiş. Çoğu Hint kültürünün birer parçası olsa da bazı kapıların üzerine bereket getirsin diye Kur’an-ı Kerim’den ayetler işlenmiş. Ayetlerin etrafı denizin yükselen dalgaları gibi desenlerle zenginleştirilirken, varlıklı ailelerin kapılarına sığla ağacı ya da hurma palmiyesi gibi figürlerin eklenmesi eski bir gelenek.

7#

Zanzibar, Afrika’da renkli televizyon ile tanışan ilk yerdir. Diğer ilginç bilgi ise; dünyanın en kısa süren savaşının burada gerçekleşmesidir. Bu savaş, İngilizlerin Beit al Hukum Sarayı’nı bombaladığı ve 40 dakika sonra ateşkes ilan ettiği Anglo-Zanzibar Savaşı’dır.

 1,424 okunma

Derya Ülkar