Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
27356
post-template-default,single,single-post,postid-27356,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

ADANA’YA ÖZGÜ KELİMELER

Ülkemizin en renkli şehirlerinden biri olan Adana, kendine has mutfağıyla Toros Dağları’nın eteğinde oldukça zengin bir şehir. Bu zenginlik, hem tarıma elverişli topraklarından hem çok eski dönemlere dayanan tarihinden hem de özgün kültüründen kaynaklanıyor. Kebabın ve sıcağın başkenti Adana’ya yolunuz düştüğünde duyacağınız muhtemel kelimeleri yazımızda okuyabilirsiniz.

1#

Atıştırmalık yiyecek anlamına gelen eftik, “eftiklenmek” şeklinde kullanıldığında abur cubur yemek manası taşıyor.

2#

“Galan”ı Adanalılar “hadi” anlamında kullanıyor. “Galan gel de gidek!” veya “Galan artık bekle bekle ağaç oldum!” cümlesi bu sözcüğü bilmeyen için anlamlı gelmese de aslında sabrı tükenen kişi için çok şey anlatıyor.

3#

Bakır sürahi anlamına gelen bocitin “boca etmek”, yani dökmek ifadesini taşıyan sözden türemiş olması muhtemel.

4#

Cam ve cam eşyaları tanımlayan cıncık, aynı zamanda bir olayı ya da durumu olumlu yönde betimlemek için de kullanılıyor. Örneğin, yeni temizlenen bir eve bakıp “Cıncık gibi oldu.” diyebilirsiniz.

5#

Tahta kepçe anlamına gelen çöpçe, ilk öğrenilmesi gereken kelimelerin başında geliyor. Yemek yerken “Bir çömçe daha ister misin?” diye sorduklarında artık cevabı biliyorsunuz.

6#

Aralık olan kelimenin yerine telaffuz edilen kındırık, yılın son ayı olan aralık ayı için değil, kapının ya da pencerenin aralık kalması durumunda kullanılıyor. Örneğin: “Kapıyı kındırık bırak.”

7#

Gottik, küçük ve kısa anlamında kullanılıyor. “Aha şu gottik!” denildiğinde etraftaki kısa ve küçük kişinin kastedildiğini artık biliyorsunuz.

 1,709 okunma

Derya Ülkar