Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
9243
post-template-default,single,single-post,postid-9243,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

9 Madde İle Dünya Çapında Enerji Tasarrufu Çalışmaları

Her ülkenin her şehrin kendine has bir gündemi olsa da dünyamızda yaşayan herkesi yakından ilgilendiren bir konu var: Gezegenimizin sahip olduğu kaynakları bilinçli bir şekilde kullanmak ve gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak… Listemizde enerji tasarrufunu sağlamak ve etkisini artırmak için yürütülen çalışmaları derledik.

1#
sürdürülebilirlik, enerji

Enerji tasarrufu alanında en etkili yöntemlerden biri yenilenebilir enerji kaynaklarını tercih etmek… Güneş enerjisi ise bu listenin başında bulunuyor. Bazı ülkeler devlet girişimi ile güneş enerjisine geçerken neredeyse dünyanın her yerinde birçok kişi evinin enerji ihtiyacını güneş enerjisi ile karşılamak için çözümler üretiyor. Bu eğilimin farkında olan sosyal gönüllüler güneş enerjisinin ne kadar verimli olabileceğini anlatan çalışmalar düzenliyorlar. Giyilebilir güneş enerjisi panelleri, güneş enerjisi ile çalışan dış mekân aydınlatmaları gibi pratik çözümler de büyük ilgi görüyor.

2#

Enerji kaynaklarını tasarruflu kullanmak, daha adil, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürmek amacıyla kurulan “Yaşamın Kolay Olduğu Uluslararası Kent Ağı” yani Cittaslow ise günümüzün en ilgi çekici akımlarından biri… Her geçen gün dünyanın dört bir yanından birçok yerleşim yeri bu ağa dâhil oluyor. Türkiye’nin Sakin Şehirleri arasında Akyaka, Gökçeada, Gerze, Şavşat da bulunuyor.

3#
bisikletli yaşam

Sürdürülebilir bir dünya için mümkün olduğunca az karbon ayak izi bırakmamız gerekiyor. Üretilen sera gazı miktarı anlamına gelen karbon ayak izini azaltmak için alınabilecek en iyi önlem ise enerji tasarrufu. Dünya çapında yürütülen çalışmalarda, motorlu taşıtların kullanımını azaltmak amacıyla toplu taşımacılık alanında yenilikçi projeler hayata geçiriliyor, şehirlere bisiklet yolları kurularak bireyler daha sağlıklı ve karbon ayak izi bırakmayan bir hayata yönlendiriliyor.

4#

Var olan enerji kaynaklarını bilinçli kullanmak kadar alternatif enerji kaynakları yaratmak da enerji tasarrufu girişimlerinin kapsamında yer alıyor. Özellikle İskandinavya ülkeleri, atıklardan enerji üreterek enerji tasarrufu anlamında mükemmel bir örnek oluşturuyor. Ülkemiz de dâhil olmak üzere diğer ülkeler de çalışmalarla çöpten enerji üretmenin ilk aşaması olan çöp ayrıştırma alışkanlığını yaymaya çalışıyor.

5#
geri dönüşüm

Dünyamızın kaynaklarını idareli kullanarak çocuklarımıza da aktarmak için şüphesiz ki bilinçlendirme çalışmaları büyük önem taşıyor. Televizyonlarda, sosyal medyada, eğitim müfredatlarında enerji tasarrufunun önemini ve bu amaçla alınabilecek önlemleri 7’den 70’e herkese yaymak için çalışmalar sürdürülüyor, fotoğraf yarışmaları gibi etkinliklerle bu konuda kamuoyu oluşturuluyor.

6#
pc

Global çalışmalarla insanlar daha az elektronik eşya kullanımına sevk ediliyor, böylece daha sade ve daha basit hayat tarzı sayesinde daha az tüketmek, enerji kullanımı azaltmak amaçlanıyor. Elektronik ve beyaz eşyaların enerji tasarrufu yapan modellerinin üretimine ve geliştirilmesine önem veriliyor, kullanılmayan cihazları kapalı durumda tutmak ve fişini çekmek gibi alışkanlıklar oluşturulmak için bilinçlendirme çalışmaları sürdürülüyor.

7#
smart house

İnsanın enerji kaynaklarını koruma çabasında en büyük yardımcılarından biri de teknoloji oluyor. Alternatif enerji kaynakları üretmemizi ve kullanmamızı sağlayan teknoloji sayesinde hayatımıza giren akıllı evler de tüm dünyada ilgi gören bir yenilik… Akıllı evlerin gelişmiş yalıtım ve ısıtma sistemleri enerji tasarrufu sağladığı gibi bu özellikler mobil cihazlarla etkili bir şekilde idare edilebiliyor.

8#
geri dönüşüm

Dünyamızın enerji kaynaklarını bilinçli bir şekilde kullanmak için yapabileceklerimizin başında daha az tüketmek geliyor. Bozulan, artık kullanılmayan eşyaları atmak yerine farklı şekillerde değerlendirmek tüm dünyada yükselen bir tercih. Eskiden insanları alışverişe yönlendiren çalışmalar yapıldığı gibi şimdi de gereksiz alışverişten kaçınmayı özendiren çalışmalar gündemimizde yer alıyor.

9#

İş yerleri ve kurumlar da enerji tasarrufu konusunda üstlerine düşeni yerine getiriyor ve daha az enerji tüketmelerini sağlayacak önlemler alıyorlar. Gökdelenlerin ışıklandırmalarının sınırlanmasından, ofislerde daha az kâğıt kullanımına özendirecek çalışmalara dek birçok girişimle gezegenimizin kaderini belirleme konusunda üstlerine düşeni yerine getiriyorlar.

 5,311 okunma

akin aksoy