Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
10207
post-template-default,single,single-post,postid-10207,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

8 Maddede Türkiye’den ve Dünyadan Yaş Aldıkça Hayat Dolan Portreler

“Yaşlı” denince kaçımızın zihninde canlanan ilk görüntü kaykay üstünde bir dede ya da “bungee jumping” yapmaya hazırlanan tonton bir teyze olur ki? Ya da soruyu şöyle değiştirelim: “Neden böyle bir görüntü olmaz?” Seneleri bir bir geride bırakırken hayatın içindeki kimi deneyimleri de geride bırakmamız gerektiğini kim söylemiş? Bakın, dünyamız yaş aldıkça hayat dolan insan örnekleriyle dolu ve biz de 2018’in Yaşlılar Haftası’nı, yaşı ilerlemiş bu insanların etrafına da hayat saçan enerjileriyle kutluyoruz.

1#
yaşlılar haftası

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de 150 metre yükseklikten bungee jumping yaparak atlayan Margit Tall’un haberleri 2014 yılının Ağustos ayında büyük yankı uyandırdı. Dünyada her gün bungee jumping yapan milyonlarca kişi varken Margit Tall’un ilgi çekmesinin nedeni elbette 95 yaşında olmasıydı. Atlayışı yaptıktan sonra yeni bir beklentiye girmişti bile: Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek!

2#

Uzmanlar ilerleyen yaşına rağmen eğlenceli, hareketli, hatta cesaret isteyen eylemlerde bulunan insanların sırlarından birinin “hayal kurmak” olduğunu söylüyor.

3#
yaşlılar haftası

“Bence bir insanda yaş önemli değildir. Sadece sağlığı önemlidir. İnsanlar spor yaptıktan sonra gayet genç ve sağlıklı kalabilir.” diyen 70 yaşındaki Rizeli Mustafa Aydın da yaşı ve uğraşıyla haberlere konu olan isimlerden. Mustafa Bey’in dikkat çekmesinin nedeni ise “vücut geliştirme” sporuna duyduğu tutku…

4#

İnsanın yaşı kaç olursa olsun onu hayata bağlayacak diğer etkenler arasında merak duygusunu canlı tutmak, çağın teknolojilerinden faydalanmak ve kendinden memnun olmak geldiği de ifade ediliyor.

5#
yaşlılar haftası

99 yaşında kırılan bir dünya rekoru…  Avustralya’nın Queensland eyaletinde düzenlenen denemelerde 100-104 yaş kategorisinde katılan George Corones, 56.12 saniyeyle dünya rekoru kırdı. Queensland’ın başkenti Brisbane’de yaşayan asırlık delikanlı, 2. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla yüzmeyi bıraktığını, egzersiz yapmak için 80 yaşında tekrar başladığını anlatıyor.

6#
yaşlılar haftası

Doğu Karadeniz’e özellikle Artvin’e yolunuz düşerse “a capella” yani enstrümansız bir şekilde, çıplak sesleriyle müzik yapan grupları dinlemeli ve bu müziği yapan insanların yaşlarına şaşırmamalısınız.

7#
yaşlılar haftası

Harry Bernstein, her ne kadar uzun yıllardır yazıyor olsa da ilk kitabını yayımlanmak üzere bir yayınevine kabul ettirdiğinde 93 yaşındaydı. “Hayır” cevabı almasına rağmen yayınevlerinin kapısını aşındırmayı bırakmamış ve ilk kitabı “Görünmeyen Duvar: Engelleri Kıran Bir Aşk Hikâyesi”ni yayımlatmayı başardıktan sonra yeni kitaplar yazmaya başlamıştı.

8#

Sağlığı, enerjisi ve olanakları ölçüsünde bir insan yaşı kaç olursa olsun dilediği her şeyi yapabilir. İlla ki yaşla doğru orantılı bir şey varsa, o da tecrübedir. Yaş aldıkça kazanılan, yaşlandıkça değer kazanan deneyimler… Ve bir yaşlının dizinin dibinde oturarak o tecrübelerden faydalanmaya çalışmak, dünyada yapılabilecek en özel aktivitelerdendir.

 15 okunma

akin aksoy