Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
11373
post-template-default,single,single-post,postid-11373,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

8 Madde İle Güneş Işınlarından Nasıl Yararlanır ve Nasıl Korunuruz

Güneşin insan sağlığına birçok yararının bulunduğu, “Güneş girmeyen eve doktor girer.” gibi atasözlerimiz ile tescillenmiş olsa da güneş ışığına fazlasıyla maruz kaldığınızda karşılaşabileceğiniz birçok ciddi hastalık da bulunuyor. Güneşli günlerin tadını doya doya çıkarırken zararlı ışınlardan korunmanız için hazırladığımız listemizle karşınızdayız.

1#

Güneş ışığı D vitamini almanın en verimli yollarından biri ama yine de güneşin en yakıcı olduğu öğle saatlerinde yani 10 – 14 arası güneş ışığına direkt maruz kalmaktan kaçınmalısınız. Bu saatlerin özellikle yaşlılar ve çocuklar için daha da tehlikeli olduğunu unutmayın.

2#

Güneşten korunmanın en verimli yollarından biri güneşe karşı koruyucu filtreler içeren kremleri kullanmak. Hem UVA hem de UVB ışınlarından koruyan ürünleri tercih etmeniz ve plaj, havuz gibi direkt güneş ışığına maruz kaldığınız ortamlarda 2 saatte bir kremi yenilemeniz öneriliyor.

3#

Gözlerinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için ise güneş gözlüğü kullanmalısınız. Güneş gözlüğü seçerken UV ışınlarını süzen filtrelere sahip alternatifleri tercih etmelisiniz.

4#

Yüzünüze fazla güneş ışığı gelmesini engellemek ve başınızı güneşten korumak için yaz aylarında kombinlerinize şapka da ekleyebilirsiniz. Özellikle güneşin altında kendini oyuna kaptıran çocuklarınızın şapka taktığından emin olmalısınız.

5#

Açık renk kıyafetler güneşi yansıtarak daha serin kalmanızı sağlarken sık dokulu koyu renk kıyafetler ise güneş ışınlarının daha az bir kısmının cildinize ulaşmasını sağlıyor ve böylece zararlı ışınlardan daha iyi korunmuş oluyorsunuz.

6#

Sıcağın ve güneş ışınlarının vücudunuzun su kaybetmesine sebep olduğu yaz aylarında yeterli miktarda su içmeniz büyük önem taşıyor. Susuz kalan cilt yeteri kadar nem barındıramadığı durumlarda zararlı ışınlardan daha çok etkileniyor.

7#

Yaz tatillerinin en sevilen aktivitelerinden biri olan güneşlenmek cildinizin nem kaybına uğramasına sebep oluyor. Bu kaybı telafi etmesi için aloe vera gibi nem sağlayan içerikleri olan kremleri kullanabilirsiniz.

8#

Cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumak için antioksidanlardan yardım alabilirsiniz. Antioksidan içerikli kremleri kullanarak ve antioksidan açısından zengin yiyecek ve içecekleri tercih ederek güneş hasarına karşı önlem alabilirsiniz.

 1,468 okunma

akin aksoy