Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
10367
post-template-default,single,single-post,postid-10367,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
gönül yarası

8 Madde İle Efsane Rollerin Efsane Filmlerin Efsane Aktörü Şener Şen

Gerçekten tam da böyle… Oyunculuğu kadar aldığı roller, oynadığı roller kadar içinde olduğu filmler, hepsi unutulmazlar arasına girmiş durumda… Şener Şen’in iyi bir senaryoda yer almak adına yıllarca beklemesi de bu çizgiyi kaybetmek istememesi yüzünden zaten… 1989 yılında kaybettiğimiz büyük karakter oyuncusu Ali Şen’in oğlu olan sanatçı, sinemaya “öylesine” girmişti ama Türk Sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi oyuncuları arasında yer aldı. 8 maddelik listemizde usta oyuncumuz Şener Şen’e yer veriyoruz.

1#
şener şen filmleri

Şener Şen sinema oyuncusu değil tiyatro oyuncusu olmak için yola çıkmıştı aslında, ne var ki tiyatro oyunculuğu ile geçimini sağlayamayınca sinemaya yöneldi. Figüran olarak ilk adımlarını attı ve aldığı ilk roller arasında başrol oyuncularından dayak yemek de vardı.

2#
şener şen filmleri

Badi Ekrem adını duyduğumuzda gözümüzün önünde kırmızı eşofmanlarıyla beliren sempatik beden eğitimi öğretmeni Şener Şen’in çıkış yapmasını sağlayan ilk karakteriydi.

3#
şener şen filmleri

Hababam Sınıfı’nın ardından gelen ve Kemal Sunal ile başrolleri paylaştığı Süt Kardeşler, Tosun Paşa,  Çöpçüler Kralı, Davaro gibi filmlerde karşımıza kurnazlık yapmaya, dolandırmaya, üçkâğıt ile işini yürütmeye çalışan rollerde çıktı. İşin tuhafı bu olumsuz özelliklere rağmen Şener Şen’in rolleri yine de izleyici tarafından kötüler sınıfına dâhil edilmedi.

4#
şener şen filmleri

Namuslu filmindeki Ali Rıza Bey karakteri Şener Şen’in iyi yürekli bir insan olarak canlandırdığı ilk rolü olur. Hatta bu film öncesinde Ertem Eğilmez’in Şener Şen’e “Eğer bu film tutmazsa senin hayatın başlarken biter. Bir daha bir fırsat yakalayamazsın.” dediği rivayet edilir. Neyse ki Namuslu filmi büyük beğeni toplarken oyuncu ününe ün katar.

5#
şener şen filmleri

Şener Şen’in oynadığı roller çoktan efsaneleşmeye başlamıştır. Züğürt Ağa’daki köy ağası, Milyarder’in Muhsin Bey’i, Arabesk’in Şener’i… Hepsi de iyi kalplidir. Filmin sonunda kazanamazlar ama kaybeden de olmazlar… Şu bir gerçek ki şansları yaver gitmeyen insanlar olarak gönlümüze taht kurmuşlardır.

6#
şener şen filmleri

Eşkıya filmi ile Şener Şen oyunculuğunun zirvesindedir. Yavuz Turgul’un yazıp yönettiği film seyirci rekoru kırdığı gibi Oscar Ödülleri’ne aday adayı gösterilir.

7#
şener şen filmleri

Gönül Yarası filmindeki rolü olan emekli öğretmen Nazım, Şener Şen’e Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”nü getirir.

8#
şener şen filmleri

Şener Şen bugüne kadar aldığı sayısız ödülün ardından son olarak 2016’da Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü’nü alır.

 3,406 okunma

akin aksoy