Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
13733
post-template-default,single,single-post,postid-13733,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

8 Madde ile Aydınlatmadan Dekorasyona Hayatımızın Her Alanında Mum

İnsanın hayatında bu kadar uzun süredir kullandığı, bu kadar farklı kullanım alanı olan nadir nesne vardır. Aslında muma nesne deyip geçmek de haksızlık olur ki o çağlar boyunca ışığı evimize, masamıza getirendir. Biz de bu listemizde mumu ve kullanım alanlarını derliyoruz.

1#
mum çeşitleri

Çoğumuz mumla dört gözle beklediğimiz doğum günlerimizde üfleyip dilek dilerken tanışırız. Doğum gününde mum yakma geleneği ise asırlar öncesine dayanıyor. O eski zamanlarda pasta üzerindeki mumun ay ışığını simgelediğine inanılırmış.

2#
mum çeşitleri

Birçok renkte üretilebilen, kolayca ulaşılabilen hatta kendi imkânlarınızla yapabileceğiniz bir aksesuar olması nedeniyle mum çok uzun zaman önce insan hayatının bir parçası olmuş.

3#
mum çeşitleri

Mumları içine yerleştirerek yaktığınızda hoş gölgeler oluşturan, sıcak bir atmosfer yaratan mumluklar da mumun sıcak ışığına eşlik etmiş ve çağlardır aydınlatma için kullanılmış.

4#
mum çeşitleri

Elektriğin evlere girmesinin 20. yüzyıla denk geldiği düşünülürse mum sadece dekoratif amaçlı kullanılmamış. Asırlar boyunca mektuplar mum ışığında yazılmış, kitaplar bu titrek ışıkta okunmuş…

5#
mum çeşitleri

Tabii sadece okuyup yazarken değil, yemek masalarının ve odaların aydınlatmasında da şık şamdanlar içindeki mumlara başvurulmuş. Günümüzde özellikle kuzey ülkelerinde mumun yaydığı sıcak tonlu ışıktan faydalanmak için hâlâ yemek masalarında mum yakılıyor.

6#
mumluk

Mumu ister odanızın ister sofranızın dekorasyonunda kullanmak üzere siz de kişiselleştirebilir, zevkinize göre süsleyebilirsiniz. Özellikle kokulu mumlar odalarda hoş bir atmosfer yaratmak için tercih ediliyor.

7#
mum çeşitleri

Mumlar geçmişte olduğu gibi şimdi de özel günlerde dekoratif amaçla kullanılmaya devam ediyor. Çağlardır devam eden gelenekler sürecinde iyi dileklerle bağdaşan mum; düğünlerde, kutlama partilerinde değişmez bir aksesuar.

8#
mum çeşitleri

Mumun tüm bunların yanı sıra rahatlatıcı bir etkisi de var. Yaydığı ışığın renk tonundan mıdır, kendine has rayihasından mı bilinmez ama biraz gevşemek için mum yakmak da çoğumuzun uyguladığı bir alışkanlık.

 1,379 okunma

akin aksoy