Türkiye’nin Kültür Haritası
Yukarı
8 Maddeyle Sağlık Sektörünün Emektarları Hemşireler - Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
12175
post-template-default,single,single-post,postid-12175,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

8 Maddeyle Sağlık Sektörünün Emektarları Hemşireler

Can havliyle gittiğimiz hastanelerde karşımızda görünce kendimizi güvenli ellerine bıraktığımız hemşirelerin mesleki zorlukları hakkında kaçımız bilgi sahibiyiz? Üzerinde daha fazla düşünmemiz gereken bir konu olduğu kesin… Bu listemizde, hemşirelik mesleğinin kutsal tarihinden birkaç detayı ekranlarınıza taşıyoruz.

1#

Ülkemizde hemşirelik tarihinin onurlu bir başlangıç hikâyesi bulunuyor: Hilal-i Ahmer Cemiyeti yani Kızılay tarafından ilk defa hemşirelik kursu açılmıştır. Gönüllü kadınlarımız 6 ay süren bir kursun ardından, aldıkları sertifika ile yeni mesleklerine adım atarlar. Hizmet verdikleri ilk yerler, Balkan Savaşı cepheleri, ardından da Birinci Dünya Savaşı cepheleri olur. İçlerinden onlarcası şehit düşen hemşirelerimiz, mesleklerini gelecek kuşaklara kahramanlık payesiyle birlikte bırakmışlardır.

2#

İlk Türk hemşiremiz, 1881- 1964 yılları arasında yaşamış Safiye Hüseyin’dir. Kendisi Avrupa’da eğitim almış, Türk hemşiresi olarak uluslararası birçok organizasyona katılmış, bütün bilgi ve tecrübesini ülkesindeki insanların hizmetine sunmuştur.

3#

Cumhuriyet’in kuruluşunun ardından ilk hemşirelik okulları da açılır, önce İstanbul’da, sonra Ankara’da… Ortaokul ve lise düzeyinde yedi yıl eğitim veren okullardan ülkenin ihtiyaç halindeki yerlerine dağılacak hemşireler mezun olur.

4#

Yine de hemşire deyince çoğumuzun zihninde o fotoğraf canlanır. Memleketin herhangi bir hastanesinde karşımıza çıkmış olması muhtemel o fotoğraf… İşaret parmağıyla “Sus!” işareti yaparak bizi gürültü yapmamaya teşvik eden o hemşire hani… Yıllarca hemşire zannettiğimiz Dilek Tunca’nın hemşire değil fotomodel olduğunu çoğumuz yıllar sonra öğrenecekti.

5#

Özellikle kız çocukları için saçlarına taktıkları kepleri, sırtlarına aldıkları pelerinleriyle hemşireler birer idoldü. “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusunun cevabı pek çok kız çocuğu için uzun yıllar beyaz kıyafetleri ve mesleğin simgesi aksesuarlardan ötürü “Hemşire!” oldu. 1998 yılına gelindiğinde ise hareketlerini zorladığı, yük oluşturduğu ve gerek olmadığı düşüncesiyle hemşireler için kep zorunluluğu kaldırıldı.

6#

Ülkemizin ilk erkek hemşiresi ise Murat Bektaş oldu. Hemşirelik Yüksekokulu’nu bitiren Bektaş hemşire unvanını aldı fakat yasalar erkeklere hemşire olma hakkı tanımadığı için sağlık memuru olarak görev yapmaya başladı.

7#

Dünyaca ün yapmış hemşire ise ülkemizde de adını taşıyan hastaneler bulunan Florence Nightingale’dir. Modern hemşireliğin kurucusu olarak kabul edilen İngiliz hemşire aynı zamanda kadınların hakları için birçok çalışma yürütmüş bir reformist, tıbbi konularda pek çok yazı kaleme almış bir yazar olarak kabul görür.

8#

Dünyada her yıl Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs günü “Uluslararası Hemşireler Günü” olarak kutlanmaktadır. Kimi ülkelerde de 6-12 Mayıs arası “Uluslararası Hemşireler Haftası ” olarak kutlanır.

akin aksoy