Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
12139
post-template-default,single,single-post,postid-12139,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

7 Madde İle Dünyanın Gözbebeği Amasra

Hikâye şöyledir: Amasra Kalesi Cenevizlilerin elindedir ve Fatih Sultan Mehmet tarafından bölgeye sefer düzenlenir. Şehre, kalenin karşısındaki bir tepeden bakan Sultan, gördüğü manzara karşısında hayranlığını gizlemez: “Lala, lala! Çeşm-i cihan bu mu ola?” Ardından kale komutanına haber gönderir: “Bu kadar güzel bir yere zarar vererek almak istemem. Kalenin anahtarını bana getiriniz.” Ve böylece savaşmadan alınır Amasra… Sakinliğiyle dikkat çeken ilçeyi 7 maddelik listemizde daha yakından tanıyabilirsiniz.

1#

Bartın’ın denizin içine doğru uzanan parçası olan Amasra’nın doğal güzelliğini koruyan koylarını tekne turuyla keşfedebilirsiniz. Kıyıya çıktığınızda ise mutlaka akşam saatlerinizi huzur içinde geçirebileceğiniz balık restoranlarına uğramalısınız.

2#

Romalıların inşa ettiği ve surları Bizans döneminde yapılan Amasra Kalesi, günümüzde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor. Kalenin burçları, bölgenin manzarasını boydan boya seyredebileceğiniz en özel yerlerden biri.

3#

Kemere Köprüsü Amasra’yı eski çağlara götüren bir zaman makinesi gibidir. İlçeye gittiğinizde, en çok turist çeken yerlerden olan tarihi köprünün üstünde yürümeden, denize sırtınızı verip bir hatıra fotoğrafı çektirmeden dönmemelisiniz.

4#

Zindan Mahallesi’ne Kemere Köprüsü ile bağlanan Boztepe Mahallesi birbirinden şirin otelleri, pansiyonları ile Amasra’nın keyfini çıkarabileceğiniz en güzel yerlerden biri. Yine hemen karşısındaki Tavşan Adası da adını aldığı ve yüzeyini mesken tutan tavşanlarıyla ilçenin öne çıkan yerlerinden.

5#

Çakraz Plajı, Tarlaağzı Plajı gibi alanlar sadece Amasra’nın değil Türkiye’nin en temiz denizi ve sahillerine sahiptir. Karadeniz’in hırçın dalgalarının durulduğu zamanlara denk gelmek için yaz aylarını, sakinlik arıyorsanız nisan, mayıs, ekim aylarını tercih etmelisiniz.

6#

3000 yıllık Amasra’nın o kadar eski olmasa da kültürel değerlerinden biri ahşap işçiliğidir. Tarihi Çekiciler Çarşısı ahşap işçiliğinin örneklerini de farklı el sanatlarına ait eşyaları da bulabileceğiniz insan trafiği yoğun olan bir yerdir. En çok satın alınan yöresel eşyanın balık tavası olduğu ipucunu da verelim.

7#

Amasra elbette özellikle doğasıyla ilgi gören, günbatımıyla büyüleyen bir yer ama siz siz olun antik kalıntıların sergilendiği müzesini, tarihi ahşap evlerini gezip görmeden dönmeyin.

 2,579 okunma

akin aksoy