Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
20761
post-template-default,single,single-post,postid-20761,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

YÜZ ÖLÇÜMÜ AÇISINDAN KÜÇÜK ÜLKELER

Dünya haritasına bakınca yüz ölçümü büyük ülkeler hemen dikkat çeker. Orta büyüklükteki ülkeler için haritaya biraz daha yaklaşmak gerekirken yüz ölçümü küçük ülkeler için neredeyse büyüteç gerekir. Dünya yüzeyinde oldukça az yer kaplayan bu ülkelerden bazılarını aşağıda görebilirsiniz.

1#

Bir prenslik olan Monako, Avrupa’nın ikinci en küçük ülkesidir, ilk sırada ise Vatikan yer alır. Aynı zamanda tek bir şehir ve ona bağlı bölgelerden oluşan bir şehir devletidir. Komşusu Fransa olan bu mikrodevlet Akdeniz ile de kıyıdır. En çok bilinen ve turist çeken semti ise Monte Carlo’dur.

2#

San Marino, Alpler’in kollarından biri olan Apenin Dağları’nda sadece 62 km2’lik yer kaplayan bir ülkedir. İtalya Yarımadası’nın kuzeyinde kalan ve tek komşusu İtalya olan bu ülkeye sadece kara yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Avrupa’nın en eski ülkesi olarak kabul edilmektedir.

3#

Nauru Büyük Okyanus’ta, Marshall Adaları’nın güneyinde, Avustralya’nın ise kuzeydoğusunda yer almaktadır. 21 km2’lik yüz ölçümü ile dünyanın en küçük ada ülkesidir. Tropikal iklimin egemen olduğu bu küçük ülke sahip olduğu fosfat yatakları ile ünlüdür.

4#

Büyük Okyanus’ta üç büyük ada kümesi bulunur: Melanezya, Mikronezya ve Polinezya. Yukarıda söz ettiğimiz Nauru Mikronezya ülkesi iken 26 km2’lik yüz ölçümüne sahip Tuvalu, Polinezya kümesi içinde yer alır. Deniz seviyesinden sadece 5 metre yüksekte olup küresel ısınma yüzünden sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

5#

Beyaz kumsallarıyla ünlü Maldivler irili ufaklı yüzlerce mercan adasından oluşur ve yüz ölçümü yaklaşık 300 km2’dir. Adaların 300 kadarında yerleşim bulunmaktadır. Bunların üçte ikisinde Maldivliler yaşarken üçte biri otel ada olarak ülke turizmine hizmet eder.

6#

Atlas Okyanusu’nun batısında, Venezuela’nın kuzeyinde, Karayipler bölgesinde yer alan St. Kitts ve Nevis ülkesi iki adadan meydana gelmektedir. St. Kitts 168 km2, Nevis 93 km2 olmak üzere toplam yüz ölçümü 261 km2’dir. Başkenti ise St. Kitts adasındaki Basseterre şehridir.

7#

Hint Okyanusu’nda, Afrika’nın doğusunda yer alan ve bu kıtaya bağlı olan Seyşeller, yaklaşık 460 km2 yüz ölçümüne sahip, irili ufaklı 115 adacıktan oluşan bir ülkedir. Başkenti Victoria’nın da bulunduğu Mahe en büyük adasıdır ve ülke nüfusunun büyük bir kısmı burada yaşamaktadır.

 3,291 okunma

akin aksoy