Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
16013
post-template-default,single,single-post,postid-16013,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
çöl

Yeryüzünün En Büyük Çölleri

Yılda ortalama 250 milimetreden az yağış alan bölgelere çöl deniyor. Çöl denince aklınıza her zaman sıcaktan kavuran kum kaplı bölgeler de gelmesin. Örneğin Kutuplar’ın çevresinde dünyanın en soğuk çölleri bulunuyor. Diğerleri için listemize göz atabilirsiniz.

1#
en büyük çöller, antarktika

Dünyanın en büyük soğuk çölü olan Antarktika Çölü en az yağış alan çöllerden biri. Yılda ortalama sadece 50 milimetre kar şeklinde yağış alıyor.

2#
en büyük çöller

Ürdün, Irak, Suudi Arabistan ve Suriye ülkelerinde bulunan Suriye Çölü 500.000 metrekarelik bir alanı kaplıyor.

3#
en büyük çöller

Çok büyük bir kısmı Arjantin’de bulunan Patagonya Çölü’nün bir kısmı da Şili’de ve 673.000 metrekare büyüklüğünde.

4#
en büyük çöller

Moğolistan ve Çin sınırları içinde bulunan, ısının -40 derece ile 45 derece arasında değiştiği Gobi Çölü 1,5 milyon metrekarelik bir alanda yer alıyor.

5#
en büyük çöller

ABD’nin batısındaki Büyük Havza’da bulunan Büyük Havza Çölü ülkenin en büyük çölü ve yüzölçümü 492 bin metrekare.

6#
en büyük çöller

Batı Asya’daki Arabistan Çölü, Yemen, Umman, Ürdün, Irak içlerine kadar giriyor ve 2 milyon 330 bin kilometrelik bir alanı kaplıyor.

7#
en büyük çöller

Afrika’nın kuzeyinde ve tam 9 milyon metrekare büyüklüğündeki Sahra Çölü’nün beşte biri kum çölü iken geri kalan kısmı kaya ve molozlardan oluşuyor.

 3,081 okunma

akin aksoy