Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
25320
post-template-default,single,single-post,postid-25320,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN METAVERSE

Hayatımıza girdiği andan itibaren kafamızı oldukça karıştıran metaverse, her geçen gün daha sık karşımıza çıkar hâle geldi. Peki nedir bu metaverse? Medeniyetimizin ulaştığı son noktayı düşünürsek gelecekte bizi nelerin beklediğini anlamamız açısından son çıkan teknolojileri iyi anlamamız gerekiyor. Dijital dünyanın son ürünü metaverse hakkında temel bilgileri yazımızda okuyabilirsiniz.

1#

Meta (sonra, öte) ve universe (evren) kelimelerinin birleşiminden doğan metaverse, var olan tüm dijital dünyaları ve bu evrenin kullanıcılarını birbirine bağlayan sanal bir evrendir. Bu kelime ilk olarak 1992’de Amerikalı bilim kurgu yazarı Neal Stephenson’un “snow crash” isimli romanında kullanılmıştır.

2#

Parazit (Snow Crash)’te insanların avatarlarının yer aldığı üç boyutlu dünyaya metaverse diyen yazarın bu fikri, metaverse kavramını anlamamız açısından önemli. Bu kurgu hikâye günümüzde artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve göz izleme teknolojileri kullanılarak üç boyutlu bir dijital evrende gerçeklik kazanmış durumda.

3#

Metaverse, yaşadığımız maddesel dünyanın dijitalleşmesi ve bu dijital dünyadaki kullanıcıların birbirine bağlandığı 3D evrendir. Bu evrene bağlanmak için, kullanılan bir önceki maddede saydığımız yöntemlerin yanı sıra ek bir cihaz olmadan bilgisayar ve akıllı telefonlarla bağlanmak mümkün. Peki bu dünyada bizleri neler bekliyor?

4#

Sanal olarak oluşturulan avatarlarla yani kullanıcı görünümleriyle oyunlar oynanabileceği gibi; finansal işlemler yapılabilecek, dünyanın bir ucundaki mekâna ya da etkinliğe erişim sağlanabilecek ve belki de uzayın derinlikleri bu sanal gerçeklik ile ziyaret edilebilecek. Yıllar önce soyları tükenen birçok canlı türünün yaşadığı eski dünya, oluşturulan bu üç boyutlu evrende gerçeklik kazanacak.

5#

Halkbank olarak, artırılmış gerçeklik teknolojisi ile bankacılık hizmetlerimizi Metaverse evreninde müşterilerimizle buluşturarak finansal işlemleri bir adım öteye taşıyoruz. Ziyaretçilerimizin cep telefonlarından oluşturdukları avatarları ile bağlandıkları Metaverse Şubemizde kullanıcılar; Çocuk Bankacılığından Genç Girişimciliğe, Bireysel Bankacılıktan Esnaf ve Kurumsal Ticari Hizmetler ile Halkbank Paraf’ın sayısız avantajları hakkında bilgi alma imkânına sahip oluyor.

 2,540 okunma

Derya Ülkar