Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
20938
post-template-default,single,single-post,postid-20938,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

YAZA AZ KALDI! KİŞİSEL BAKIMA YOĞUNLAŞMANIN TAM ZAMANI

Biliyoruz ki fit görünmek ya da sağlıklı bir ciltle ışıldamak için yaz aylarını beklemek gerekmez… Yine de kabul edelim ki yaz geldiğinde, güneş ışınlarının da etkisiyle insan daha fazla yaşam enerjisiyle dolar ve kendisiyle her zamankinden daha fazla ilgilenir. Yaz aylarında iyi hissetmek için hazırlıkları bahar aylarında başlatmaksa adettendir. Biz de bu hazırlık süreci neleri kapsayabilir diye düşündük, sizin için uygulanabilir bir liste hazırladık.

1#

İstediğiniz zaman diliminde rahatça yapabileceğiniz egzersiz türlerinden biri merdiven çıkmaktır. Bacak kaslarını güçlendiren, kalça ve bel bölgesini çalıştıran bu yöntem metabolizmanızı hızlandırır, kan dolaşımınızı düzenler ve vücudun yağ yakımına destek verir. Başlangıç olarak, metroda yürüyen merdivenleri veya apartmanda asansörü kullanmayıp merdivenleri tercih ettiğinizde, zamanla dayanıklılığınızın arttığını ve kolay yorulmadığınızı fark edecek, spor yapmaya daha yatkın hale geleceksiniz.

2#

Hem eğlenmek hem de spor yapmak istiyorum diyenlerin hayatına almaları gereken egzersiz aracı ise bisiklet olmalıdır. Her pedal çevirişte ayak kaslarından baldır kaslarına, kalça kaslarından karın kaslarına, kol kaslarından boyun kaslarına vücudun büyük bir bölümü çalışır. Düzenli olarak günde bir saat bisiklet sürüldüğü takdirde kalori yakımı hız kazanarak fit bir görünüme kavuşulur. Bisiklet sürerken salgılanan endorfin ve dopamin sayesinde kişinin stresten uzaklaşması ve ruh halinin iyileşmesi de kaçınılmazdır.

3#

İlkbahar meyvelerinin sadece görüntüleri ve lezzetleri bile tazelenmeye yetecek türden, tabii faydaları da bir o kadar yoğun… Güçlü bir antioksidan olan çilek cilt sağlığına iyi gelirken, lif oranı yüksek olan çağla sindirim sistemini düzenliyor. Yeşil erik bağışıklık sistemini korurken, malta eriği içerdiği A vitamini ile gözleri güçlendiriyor. Bahar sonu çıkan kiraz ise baştan aşağı şifa kaynağı… Kalorisi düşük olan bu besinleri tüketmek yaza fit girmenin en kestirme yollarından olsa gerek.

4#

Kış yorgunluğundan uzaklaşmak, vücudunuzu toksik etkilerden arındırmak ve daha canlı hissetmek için size uygun yeni detoks tarifleri araştırmayı ihmal etmeyin. Bu, içinde sebze ve meyvelerin bulunduğu bir smoothie tarifi de olabilir, zencefil, keten tohumu, zerdeçal gibi fonksiyonel gıdalara ait kürler de… Tabii yapılan detoksu etkili kılmak için bir de yapılmaması gerekenler bulunmakta, kafeini azaltmak, katkı maddesi içeren işlenmiş gıdalardan uzak durmak bunlardan birkaçı…

5#

Aslında güneş kremleri dört mevsim kullanılması tavsiye edilen ürünlerdir hele de lekelenmeye yatkın bir cildiniz varsa… Eğer bu devamlılık gözünüzü korkutuyorsa en azından bahar aylarında güneş kremi kullanmaya başlamanız gerektiğini bilmelisiniz. Uzmanlar, bahar aylarında sık sık görmeye başladığımız güneş ışınlarının cilt için yaz aylarına kıyasla daha da tehlikeli olabileceğini söylüyorlar. Nedeni ise baharda havadaki yoğunluğun daha ince olması. Bahar boyunca güneş kremi kullanmak cilt lekelerinin ve kırışıklıkların önüne geçip yaza parlak bir ciltle girmenize destek olacaktır.

6#

Soğuktan, hava kirliliğinden etkilenmiş, gözenekleri kapanmış bir cildi canlandırıp pürüzsüz hale getirmenin en iyi yolu peeling yapmaktır. Düzenli yapılan peeling ile ölü deri atılır ve böylece yüzeydeki cilt sorunları azaltılabilir. Fakat içinde bulunan mikro taneciklerle cildi temizleyen bu ürünler kişinin cilt tipine uygun olarak seçilmelidir. Veya evde kendiniz zeytinyağı, tuz, toz şeker, yoğurt, gibi malzemelerle doğal peeling hazırlayabilir, güvenli bir biçimde haftada birkaç kez yüzünüze uygulayabilirsiniz.

7#

Kış aylarının saç üzerindeki etkileri genellikle olumsuzdur, soğuk hava saçları yıpratır, kurutur ve kırar. Bahar ayları ise onları yeniden forma sokmanın tam zamanıdır. İşe gerekiyorsa kırıkları kesmekle başlanmalı, ardından nemlendirme gelmelidir. Dökülmesinin önüne geçmek veya daha da güçlendirmek için düzenli aralıklarla bakım maskelerinden de yararlanılabilir. Bu arada lastik tokalarla toplamaya bir süre ara verilmeli ve hatta mümkünse kurutmak için fön makinesi de kullanılmamalıdır.

 2,195 okunma

Derya Ülkar